<
>
    15. kolo, Základní část | sobota 05/11/2022, 18:00 | Doosan Aréna | O2 TV Sport

Návštěva: 10 898 diváků (94 % z kapacity 11 597)

Vyhrocené utkání rozhodl v 82. minutě hostující kapitán David Pavelka. Letenští si částečně spravili chuť po minulém debaklu 0:4 v pražském derby se Slavií a z třetího místa na západočeského lídra ztrácejí devět bodů.

Sparta v lize zvítězila v Plzni po 13 duelech a poprvé od srpna 2011. Oba týmy mají k dobru středeční dohrávky, Viktoria hraje s nováčkem z Brna a Pražané vyzvou v repríze posledního finále domácího poháru Slovácko.

Do plzeňské základní sestavy se po karetním trestu vrátil křídelník Mosquera. Spartě, která hrála první soutěžní zápas po 13 dnech, vedle zraněného kapitána Krejčího mladšího chyběl i bek Höjer. Šanci dostali defenzivní hráči Zelený s Panákem, v útoku nastoupili Kuchta i Čvančara.

Hosté začali lépe a v sedmé minutě si vypracovali i první šanci. Mejdr v šestnáctce našel Kuchtu a ten zakončil o kousek vedle. Plzeňští postupně vyrovnali hru. Pernica ve 20. minutě sám před brankou hlavičkoval nad břevno.

Sparta ve zbytku poločasu dobře bránila, domácí nepustila do další šance a ve 38. minutě mohla otevřít skóre. Panákovu hlavičku však reflexivně vyrazil gólman Staněk.

Krátce před pauzou Chorý hlavičkou zasáhl Sörensena do hlavy, ale hlavní sudí Černý domácímu útočníkovi faul neodpískal a do hry nezasáhnul ani videorozhodčí Franěk.

Po změně stran zahrozili domácí, ale Vlkanovovu střelu si pohlídal brankář Kovář. Na druhé straně Zelený hlavičkoval mimo. Po dlouhé pasáži plné osobních soubojů a nepřesností v 80. minutě po rohu propadl míč k Havlovi, od něhož se odrazil těsně vedle sparťanskou branku.

Za dvě minuty Pražané otevřeli skóre. Po Sadílkově rohu propadl míč k volnému Pavelkovi, který střelou z voleje překonal Staňka. Sparťanský záložník dal premiérový ligový gól v sezoně.

Domácí se už k závěrečnému tlaku nedostali a na svém stadionu nebodovali po 31 utkáních. Před Spartou v Doosan Areně naposledy v lize vyhrál Liberec loni v únoru výsledkem 2:0.

Michal Bílek (trenér Plzně): "Samozřejmě je to nepříjemné, protože jsme věděli, že doma jsme velmi silní. Hráli jsme se Spartou, s naším konkurentem o nejvyšší příčky. Bohužel se nám to nepodařilo, neuhlídali jsme jednu standardku a prohráli jsme. Sparta vsadila na sílu, měli tam hodně vysokých hráčů, fyzicky odolných a dobře připravených. Byl to spíš takový boj než nějaký hezký fotbal, šancí moc nebylo. Ve druhé půli Sparta hodně vsadila na defenzivu, hrála z hlubokého boku. Snažili jsme se hru otáčet, hledali skulinky. Měli jsme nějaké šance - Vlkanova, Hejda ze standardky, Mosquera. Bohužel jsme branku nedali."

Brian Priske (trenér Sparty): "Bezpochyby to byla správná reakce na prohrané derby. Vždycky je těžké rozhodnout se něco změnit, ale cítil jsem, že musíme něco udělat jinak, pokud tady chceme vyhrát. Jak jsem slyšel, tak Spartě se to v Plzni nepovedlo 11 let. Mám velký respekt k Plzni a trenéru Michalu Bílkovi. Viděl jsem velkou mašinu, která v lize jede od vítězství k vítězství. Byl to těžký zápas. Nejdůležitější je, že jsem u hráčů viděl emoce, srdce, touhu a odvahu odehrát takový zápas. Za takový výkon dávám svým hráčům ten největší kredit."

FC Viktoria Plzeň – AC Sparta Praha 0:1 (0:0)

Branka: 82. Pavelka.
    Rozhodčí: Černý – Hájek, Antoníček – Franěk (video).
    ŽK: Mosquera, Hejda – Pavelka, Mejdr, Priske (trenér), Kovář.
    Diváci: 10 898.

Plzeň: Staněk – Havel, Hejda, Pernica, Jemelka – Bucha, Kalvach – Jirka (84. Bassey), Vlkanova (87. Dedič), Mosquera – Chorý. Trenér: Bílek.

Sparta: Kovář – Vitík, Panák, Sörensen – Mejdr, Sadílek, Pavelka, Zelený – Čvančara (90.+2 Juliš), Kuchta (73. Minčev), Haraslín (62. Daněk). Trenér: Priske.