<
>

Budějovice i v deseti ubránily vedení nad Olomoucí a odlepily se ode dna tabulky

Fotbalisté Českých Budějovic ve 22. kole FORTUNA:LIGY porazili Olomouc 2:1 a posunuli se na předposlední místo tabulky. Na šestnáctou Karvinou mají jednobodový náskok. Dynamo o druhém domácím vítězství za sebou rozhodlo po změně stran díky brankám Martina Králika a Zdeňka Ondráška. Králik byl sice v 78. minutě vyloučen po druhé žluté kartě, hosté ale přesilovku využili pouze ke snížení Filipa Nováka.

sigmafotbal.cz
    22. kolo, Základní částCEB2:10:0OLO

Trápící se Hanáci v nejvyšší soutěži nezvítězili pošesté za sebou, v jarní části sezony ve čtyřech utkáních získali pouhý bod a propadli se na osmou pozici. Olomoučtí podlehli Českým Budějovicím po předchozích třech ligových výhrách.

Ve vyrovnané první půli mohli diváci vidět spíše jen náznaky šancí. I když například domácí Nikl v 11. minutě hlavičkoval z dobré pozice nad branku. Ondráškova střela z úhlu z 27. minuty také olomouckého brankáře Stoppena nepřekvapila. Hosté chtěli jihočeskou defenzivu překvapit v závěru prvního poločasu nápaditě rozehranou standardní situací, ale oblouček za zeď netrefili Vodháněl ani Vraštil.

České Budějovice začaly po přestávce aktivněji a po chvíli otevřely skóre. V 52. minutě si na centr Sladkého naběhl Čermák, jenž hlavičkoval do tyče. Míč se odrazil ke Králikovi a slovenský obránce ho napálil pod břevno. Českobudějovický stoper vstřelil na jaře druhý gól.

Jihočeši v 63. minutě přidali další zásah. Opět akce začala přesným centrem beka Sladkého, který našel kapitána Ondráška a jeho hlavička skončila v síti. Pětatřicetiletý útočník se v ligové sezoně trefil potřetí a v týmové tabulce střelců dotáhl Alliho.

Olomoučtí hráči se poté probrali. Vodhánel dokonce překonal českobudějovického brankáře, ale jeho gól rozhodčí neuznali kvůli ofsajdu. V 78. minutě Králik fauloval Vodháněla a viděl druhou žlutou kartu. Sigma pak byla lepším týmem a domácí se spíše jen snažili hájit náskok.

Hanáci se v 85. minutě dočkali první jarní branky, když přesnou přihrávku střídajícího Pospíšila zužitkoval Novák a dočkal se premiérového gólu po návratu do české ligy. Předtím se třiatřicetiletý obránce naposledy prosadil v květnu 2015 za Jablonec. Více však už hosté nestihli a potvrdili špatný vstup do druhé poloviny ročníku.

Jiří Kladrubský (asistent trenéra Č. Budějovic): "Byl to skvělý zápas. Trochu jsme si to zkomplikovali, když jsme šli do deseti. Ale kluci to zvládli výborně. Jsme moc rádi, že jsme získali cenné tři body. Pro hráče i celý klub je důležité, že jsme se odlepili z posledního místa. Už se na něj nikdy nechceme vrátit."

Václav Jílek (Olomouc): "Bylo to vyrovnané utkání se šťastnějším koncem pro domácí. Trochu jsme sáhli do sestavy, slibovali jsme si od toho lepší výkon a větší agresivitu. Prvních 15 minut se nám nedařilo, byli jsme nervózní. Pak jsme se zvedli, ale nevyužili jsme sérii rohů a dobrých příležitostí. Rozhodl důraz v naší obranné šestnáctce, kde jsme nevyřešili dvě jednoduché situace a soupeř nás potrestal. V závěru jsme proti deseti tlačili a věřil jsem alespoň v remízu, ale chyběl nám klid ve finální fázi."

SK Dynamo České Budějovice - SK Sigma Olomouc 2:1 (0:0)

Branka: 52. Králik, 63. Ondrášek - 85. Novák.
    Rozhodčí: Kotala - Nádvorník, Dresler - Berka (video).
    ŽK: Ondrášek, Králik, Hellebrand, Sladký - Breite, Singateh, Vodháněl, Vraštil.
    ČK: 78. Králik.
    Diváci: 2398.

Č. Budějovice: Šípoš - Sladký, Nikl, Králik, Trummer - Suchan, Čermák, Hellebrand (88. Hák) - Šigut (88. Brandner), Alli (79. Poulolo) - Ondrášek (71. Tranziska). Trenér: Lerch.

Olomouc: Stoppen - Vraštil, Pokorný (68. Zorvan), Novák - Uriča (81. Fortelný), Spáčil (59. Juliš), Breite, Ventúra (68. Šíp), Sláma - Vodháněl, Singateh (68. Pospíšil). Trenér: Jílek.