<
>
    34. kolo | sobota 29/05/2021, 17:00 | Generali Česká pojišťovna Arena | O2 TV Sport

Návštěva: 2 983 diváků (16 % z kapacity 18 349) – omezení kapacity stadionu (COVID-19)

Osmnáctiletý ofenzivní univerzál Hložek na čtyři zásahy, z nichž první dal z penalty, potřeboval pouze 23 minut. Sparťanský odchovanec se tak díky 15 brankám stal spolu s Kuchtou nejlepším střelcem ligové sezony, přestože na slávistického útočníka před zápasem ztrácel tři trefy. Hložek navíc kvůli zranění vynechal více než čtyři měsíce a odehrál jen 19 duelů, o osm méně než Kuchta.

Oběma týmům už o nic nešlo; Pražané do utkání vstupovali s jistotou druhého místa, naopak Brno se sestupem. Do sparťanské branky se místo Nity postavil Heča, poprvé od začátku dubna si zahrál pravý obránce Vindheim. Do základní jedenáctky Letenských se po krátkém zranění vrátili stoper Čelůstka a Hložek, které trenér české reprezentace Šilhavý jako jediné dva sparťany nominoval na nadcházející mistrovství Evropy.

Začátek se povedl Zbrojovce. Dlouhý výkop gólmana Flodera v páté minutě doskákal před sparťanské vápno, domácí stoper Hancko hlavou přeloboval vyběhnutého Heču a Hladík snadno zakončil do prázdné branky.

Pak ale následovala gólová erupce Hložka, který v rozmezí deváté až 32. minuty vsítil čtyři branky. Nejprve Čermák fauloval ve vápně Sáčka a rozhodčí Machálek odpískal pokutový kop, který Hložek proměnil. O pět minut později kapitán Dočkal našel hlavou zakončujícího Hložka na zadní tyči. Rodák z Ivančic dovršil hattrick v 26. minutě, kdy překonal vyběhnutého Flodera poté, co ho Hancko našel přihrávkou mezi dvěma obránci.

Za další čtyři minuty brankář hostů nedosáhl na Dočkalův centr a míč vyrazil jen před Polidara, který v pádu zvýšil na 4:1. O dvě minuty později Ladislav Krejčí starší počkal, než si Hložek naběhl do šestnáctky, nahrál mu a rodák z Ivančic se zapsal mezi střelce počtvrté.

Čtyři góly během prvního poločasu vstřelil naposledy ještě v československé lize v listopadu 1968 útočník pražské Dukly Stanislav Štrunc. Ten nakonec k vítězství 9:0 nad Pardubicemi přispěl pěti trefami.

Před koncem úvodního dějství si Karlssonovu přihrávku srazil do vlastní sítě Sedlák. Do druhého poločasu Hložka nahradil Juliš, brněnský kouč Dostálek provedl dokonce čtyři změny, ale na výsledku se už nic nezměnilo. Druhá půle už se dohrávala pouze z povinnosti a ani jeden z celků si nevytvořil větší šanci. Sparta doma v lize zvítězila poosmé v řadě.

Pavel Vrba (trenér Sparty): "Z naší strany hlavně první poločas velice dobrý. Začátek nám úplně nevyšel, po hrubé chybě jsme si dali prakticky vlastní gól, ale myslím si, že dominance hlavně v prvním poločase byla hodně výrazná. Pro Brno to byl krutý poločas. V domácím prostředí jsme odehráli opět velice kvalitní utkání. Zopakovali jsme výkony, které jsme hlavně na domácí půdě dělali. Je to zasloužené vítězství."

Richard Dostálek (trenér Brna): "Utkání jednoznačně vyznělo ve prospěch Sparty. V prvním poločase byla dominantní, důraznější, rychlejší, v kombinaci neskutečně silná, hrála s obrovskou chutí. Dařilo se jí střelecky, především Adamovi (Hložkovi), který nás porazil sám. Do druhého poločasu jsme udělali personální změny i změnu v rozestavení, ale Sparta už nehrála v takovém tempu, takže výsledek byl pro nás ještě milosrdný."

AC Sparta Praha – FC Zbrojovka Brno 6:1 (6:1)

Branky: 9. z pen., 14., 26. a 32. Hložek, 30. Polidar, 42. vlastní Sedlák – 5. Hladík.
    Rozhodčí: Machálek – Poživil, Pečenka – Denev (video).
    ŽK: Vitík – Jambor.
    Diváci: 2983 (omezený počet).

Sparta: Heča – Vindheim, Čelůstka, Hancko (70. Vitík), Polidar – Karlsson (64. Karabec), Pavelka, Sáček (64. Trávník), Dočkal, Ladislav Krejčí I (82. Minčev) – Hložek (46. Juliš). Trenér: Vrba.

Brno: Floder – Hlavica (46. Endl), Dreksa, Pernica – Štepanovský, Čermák (46. Jambor), Pachlopník (70. Fila), Sedlák (46. Moravec), Reiter (46. Přichystal) – Růsek, Hladík. Trenér: Dostálek.