<
>
    30. kolo, Základní část | neděle 30/04/2023, 15:00 | Andrův stadión | O2 TV stream MD

Návštěva: 8 946 diváků (72 % z kapacity 12 474)

Ostravu, která se tří bodů dočkala po dvou porážkách bez vstřeleného gólu, v konečné tabulce obsadila dvanácté místo a v nadstavbě ji čeká skupina o udržení. Olomouc se díky šesté příčce představí ve skupině o titul.

O konečném umístění obou dnešních soupeřů v základní části bylo prakticky jasno už před zápasem, před necelými devíti tisícovkami fanoušků se tak hrálo v uvolněné atmosféře. Jako první zahrozila Olomouc, ale Chytil po individuální akci vystřelil z vápna těsně vedle.

Ostrava poté převzala aktivitu a byla odměněna dvěma góly Tijaniho v rozmezí tří minut. Ve 22. minutě se nigerijský útočník prosadil po centru Plavšiče a poté ve vápně převzal skákající míč, přehodil nedůrazného stopera Ventúru a zvýšil na 2:0.

Poslední slovo v prvním poločase ale měla Olomouc, které se ve 45. minutě podařilo snížit. Obrana Baníku podcenila Ventúrův centr, gólman Letáček navíc podklouzl a Zmrzlý poslal míč do prázdné brány.

Do druhé půle vstoupila lépe Olomouc a nebyla daleko od vyrovnání. Pospíšil odcentroval, míč přeletěl brankáře Letáčka a skončil na vzdálenější tyči. Ze strany domácích to ale bylo vše a šance i góly už počítali jen hosté.

V 63. minutě Plavšič doběhl zdánlivě ztracený centr, vrátil míč před bránu a nabíhající Bitri zvýšil na 3:1. Deset minut před koncem završil Tijani střelou z hranice vápna svůj první hattrick v české lize a celkem si v sezoně nejvyšší soutěže vylepšil bilanci na osm branek.

Václav Jílek (trenér Olomouce): "Poslední zápas základní části jsme si představovali úplně jinak. Baník byl dnes ale lepším týmem a vyhrál zaslouženě. Byla to nepříjemná tečka. Musíme teď přemýšlet o tom, jak mužstvo připravit jinak, abychom v dalších zápasech byli úspěšní. V posledních třech zápasech jsme dostali osm branek a s tím se nedají sbírat body. Další věc je, že když ze 14 zápasů desetkrát prohráváme, je velký předpoklad, že nevyhrajeme. Tam je zakopaný pes, protože na podzim jsme my v zápasech dominovali a ve většině jsme vedli. Jsme spokojení s tím, kde v nadstavbě jsme, ale nejsme spokojení se závěrem základní části a ani s bodovým ziskem."

Pavel Hapal (trenér Ostravy): "Byl to výborný zápas od Sigmy i od nás, bylo to nahoru dolů a fanoušci se bavili. My jsme byli neskutečně produktivní, což se nám v minulých zápasech nedařilo. Někdy to tak v utkáních vyplyne, že jste v zakončení přesnější, důraznější a kvalitnější. Tijanimu to dnes vyšlo a za práci, kterou odvedl, si to stejně jako celý tým zasloužil. S výhrou jsem spokojený, body jsme potřebovali asi víc než Sigma, protože ještě hrajeme o holý život. Od střední skupiny nás dělil bod, je to škoda. Ale věřím, že Baník bude v příštích sezonách úplně někde jinde."

SK Sigma Olomouc – FC Baník Ostrava 1:4 (1:2)

Branky: 45. Zmrzlý – 22., 25. a 80. Tijani, 63. Bitri.
    Rozhodčí: Nehasil – Machač, Matoušek.
    ŽK: Beneš, Zorvan – Lischka.
    Diváci: 8 946.

Olomouc: Stoppen – Chvátal (46. Fortelný), Pokorný, Beneš, Zmrzlý – Zifčák (46. Zorvan), Ventúra (76. Vaněček), Pospíšil, Breite (66. Kramář), Navrátil – Chytil. Trenér: Jílek.

Ostrava: Letáček – Juroška, Bitri, Lischka, Fleišman – Cadu (88. Jaroň), Miškovič (66. Buchta), Kaloč, Klíma (85. Kuzmanovič), Plavšič – Tijani (88. Almási). Trenér: Hapal.