<
>
    2. kolo, Skupina o záchranu | neděle 14/05/2023, 15:00 | ADAX INVEST Arena | O2 TV Sport

Návštěva: 5 218 diváků (48 % z kapacity 10 785)
    Rozhodčí: L. Szikszay - J. Kubr, M. Volf (F. Kotala) | VAR: J. Machálek | AVAR: A. Horák

Na obou týmech byla v úvodu zápasu znát nervozita, která brzdila kombinaci a souhru. V 17. minutě využily Pardubice chybu v rozehrávce brněnského nováčka, na Berkovce postupoval sám Hlavatý, ale domácí gólman první velkou šanci zneškodnil.

Po této akci hosté zcela ovládli dění na hřišti, byli důraznější, kombinačně lepší a ve 34. minutě šli do vedení, když zblízka do sítě poslal vyražený míč Chlumecký a zaznamenal tak premiérový gól v ligové sezoně.

Zbrojovka zvýšila úroveň své hry až po přestávce, v 50. minutě pálil těsně nad Hladík, Řezníčkovu hlavičku zblokovala pardubická obrana, která měla spoustu práce s eliminací brněnského tlaku.

V 69. minutě mohli domácí vyrovnat. Jeřábek fauloval v pokutovém území Alliho, jenže Řezníček poslal nařízenou penaltu jen do náruče Nity. Nejlepší ligový kanonýr tak odmítl svůj jubilejní 20. gól sezony a celkově 99. v nejvyšších soutěžích.

O pár minut později Nita fauloval Řezníčka, hlavní sudí Szikszay po konzultaci s videorozhodčím nařídil znovu penaltu a rumunský brankář v pardubických službách ji Řezníčkovi znovu zneškodnil. Čtyřiatřicetiletý útočník nenavázal na předchozí dva vzájemné duely v ligové sezoně, ve kterých zaznamenal všech pět branek Zbrojovky.

Brňany tyto momenty zákonitě srazilo. Hosté závěrečný nápor bez větších problémů ustáli a po brejku v páté minutě nastavení zpečetil jejich výhru Krobot svým čtvrtým gólem v sezoně nejvyšší soutěže. Zbrojovka ztratila s Pardubicemi body poprvé v ročníku a na vítězství čeká už pět kol.

Martin Hašek (trenér Brna): "Bylo to emocemi nabité utkání. Mělo to dva rozdílné poločasy. V prvním jsme byli v pasivním bloku, což bylo v plánu, chtěli jsme být neprůchodní, proto jsme byli níž, ale chyběla nám agresivita, moc jsme chybovali a dostali jsme gól ze standardky, což zamíchalo kartami. Změnili jsme to do druhého poločasu, byli jsme silní na míči, líp jsme napadali. Byli jsme jiným mužstvem, měli jsme tlak. Vzešly z toho dvě penalty, které Řezníček nedal, což je samostatný příběh. On to zvládne a dostane se z toho, je to velký kluk. Nebylo snadné zvednout po tom morálku, snaha tam byla až do konce, v něm ale chyběly síly. Druhá půle byla nejlepší za mého působení zde. Jestli máme zůstat v lize, musíme zachovat chladnou hlavu, semknout se a nepodělat se z toho. Musíme si pomoct jen a jen sami."

Radoslav Kováč (trenér Pardubic): "Byl to psychicky velmi těžký zápas, první půli jsme zvládli výborně, dali jsme konečně první branku venku, což bylo hrozně důležité. Brno bylo v první půli hodně pasivní, po přestávce přidalo na agresivitě, z toho pramenily naše chyby a nařízené penalty, které zlikvidoval vynikající Nita. Je to démon a díky němu jsou naše naděje na záchranu zase vyšší. Ve hře je stále devět bodů, teď se musíme připravit na domácí utkání se Zlínem, které bude velmi důležité."

FC Zbrojovka Brno - FK Pardubice 0:2 (0:1)

Branky: 34. Chlumecký, 90.+5 Krobot.
    Rozhodčí: Szikszay - Kubr, Volf - Machálek (video).
    ŽK: Štěrba - Hlavatý, Nita.
    Diváci: 5218.

Brno: Berkovec - Nečas (87. Tijani), Štěrba, Endl, Koželuh (87. Hrabina) - Hlavica (46. Texl), Falta - Ševčík, Hladík, Alli - Řezníček. Trenér: Hašek.

Pardubice: Nita - Icha, Hranáč, Vlček, Chlumecký - Darmovzal - Sychra (64. Lima), Hlavatý (83. Tischler), Janošek (64. Jeřábek), Pikul (83. Vacek) - Černý (90.+1 Krobot). Trenér: Kováč.