<
>
    28. kolo, Základní část | neděle 23/04/2023, 16:00 | Střelecký ostrov | O2 TV stream MD

Návštěva: 2 895 diváků (43 % z kapacity 6 681)

Jihočeši vyhráli v lize po sérii tří proher a posunuli se na dvanáctou příčku. Na svého dnešního soupeře, který desátým místem uzavírá prostřední nadstavbovou skupinu o umístění, ztrácejí dvě kola před koncem základní části tři body. Severočeši nezvítězili ve čtvrtém kole po sobě.

Dynamo zahájilo svůj snový zápas nenápadně. První branku vstřelilo v 18. minutě, když z přímého kopu podél zdi skóroval Hora. V ligové sezoně se prosadil podruhé.

Úvodní trefa spustila jihočeskou kanonádu. O tři minuty později přidali domácí druhý gól, nakrátko rozehraný roh využil stoper Havel, který skóroval počtvrté v ročníku nejvyšší soutěže. Do přestávky udeřily České Budějovice ještě jednou, když v nastaveném čase překonal jabloneckého gólmana Hanuše Čmelík. Domácí záložník je s pěti brankami nejlepším týmovým střelcem v ligové sezoně.

Trenér Severočechů Horejš, jenž České Budějovice roky trénoval a v minulosti za ně i řadu sezon odehrál, zkusil o poločase zvrátit vývoj vystřídáním dvou hráčů. Ale Jihočechy manévr jejich bývalého kouče, jenž je vedl ještě v minulé sezoně, nijak nerozhodil. V 53. minutě po centru Čmelíka vstřelil svůj první gól v nejvyšší soutěži osmnáctiletý obránce Čoudek.

Záchvěv naděje pak Jablonci přinesla 59. minuta, v níž snížil na 1:4 další střelecký ligový debutant Souček. Jenže tlak Dynama to nijak nesnížilo. O chvíli později po chybě jablonecké defenzivy měl vekou příležitost Čmelík. Po následném rohu zase po hlavičce českobudějovického kapitána Králika předvedl výtečný zákrok Hanuš.

Promarněné šance však Dynamo moc mrzet nemusely. V 70. minutě nigerijský útočník Adediran po úniku přidal pátý gól domácích a svůj druhý zásah v české lize. Jablonec prohrál 1:5 i v lednu na Slavii.

Jihočeši potřetí v historii samostatné ligy vyhráli o čtyři branky, předtím se jim to naposledy povedlo v dubnu 1996 na hřišti Uherského Hradiště. Zároveň vyrovnali své střelecké maximum v jednom utkání. Pět gólů v zápase dali potřetí v dějinách nejvyšší soutěže a poprvé od září 1999, kdy si proti Příbrami připsali své nejvyšší vítězství v samostatné lize 5:0.

Tomáš Zápotočný (asistent trenéra Č. Budějovic): "Jsme hrozně rádi, že jsme zvládli jeden z důležitých kroků, které nás teď čekají. Uvědomovali jsme si, že nás čeká náročný zápas a jsme hrozně rád za to, jak k tomu hráči přistoupili. Do puntíku splnili to, co jsme si řekli v týdnu. Není to jednoduché, když nezvládnete zápas s Teplicemi a dostanete další facku v Hradci. Chtěli jsme navázat na druhý poločas z Hradce a to se stalo, navíc to korunovalo pět gólů. Jsme za to rádi. Čekají nás ale ještě dva těžké zápasy v Brně a Pardubicích. Pokud je zvládneme a vyhrajeme, můžeme se vyhnout skupině o záchranu. Máme to ve svých rukou."

David Horejš (trenér Jablonce): "Budu stručný. Domácí vyhráli zcela zaslouženě. Po většinu zápasu bylo jednoznačně lepší. Do utkání jsme špatně vstoupili, nepohlídali jsme si standardní situace. Pak už to bylo těžké. Byli jsme horším týmem a to se odrazilo i na skóre."

Zdroj: dynamocb.cz

SK Dynamo České Budějovice - FK Jablonec 5:1 (3:0)

Branky: 18. Hora, 21. Havel, 45.+2 Čmelík, 53. Čoudek, 70. Adediran - 59. Souček.
    Rozhodčí: Nehasil - Matoušek, Hádek - Klíma (video).
    ŽK: Penner - Martinec, Hübschman.
    Diváci: 2895.

Č. Budějovice: Janáček - Čoudek, Havel, Králik (71. Broukal) - Čmelík (83. Potočný), Hora, Hellebrand, Čavoš, Penner (71. Sluka) - Adediran (79. Škoda), Čermák (71. Zajíc). Trenér: Nikl.

Jablonec: Hanuš - Heidenreich (46. Surzyn), Král, Martinec (68. Akpudje) - Souček, Hübschman, Šulc, Považanec (46. Jovovič), Polidar (78. Patrák) - Sejk (68. Černák), Chramosta. Trenér: Horejš.