<
>
    17. kolo, Základní část | sobota 28/01/2023, 15:00 | Doosan Aréna | O2 TV Sport

Návštěva: 8 135 diváků (70 % z kapacity 11 597)

Favorita poslal do vedení v duelu 17. kola už v šesté minutě Tomáš Chorý, ale krátce před pauzou odpověděl Vojtěch Smrž. V 72. minutě dokonal obrat Východočechů Petr Pudhorocký při svém debutu v nejvyšší soutěži. Gól byl nicméně připsán jako vlastní plzeňskému obránci Havlovi, který míč tečoval do protipohybu brankáře Staňka.

Hradec v lize uspěl po sérii tří porážek a poskočil na čtvrtou příčku. "Votroci" vyhráli v Plzni ligový duel poprvé od 28. února 1999, před dnešním zápasem tam prohráli šestkrát v řadě.

Plzeňští otevřeli skóre už v šesté minutě. Kalvach z rohu našel Chorého, jenž hlavičku umístil pod břevno. Nejlepší týmový střelec zaznamenal 10. ligový gól v sezoně a ztrácí jeden zásah na vedoucího kanonýra soutěže Řezníčka z Brna.

Chorý mohl o chvíli později zvýšit, ale zblízka přestřelil. Ideálně zblízka nezakončil ani Jemelka a branku hostů ve 24. minutě minul technickou střelou také aktivní Holík.

Královéhradečtí v závěru prvního poločasu převzali iniciativu a po několika náznacích ve 43. minutě vyrovnali. Po rychlém brejku a Rynešově přihrávce se Smrž trefil do horního růžku.

V úvodu druhého dějství mohl Viktorii vrátit náskok Mosquera, ale po nechtěné Kodešově přihrávce zblízka trefil tyčku. Jinak se domácí v ofenzivě hodně trápili.

Na závěrečnou půlhodinu naskočila do hry plzeňská zimní posila Vydra. Reprezentační útočník, vracející se po operaci kolena, v přípravě neodehrál ani minutu. Třicetiletý Vydra nastoupil v české lize poprvé od května 2010. Krátce nato se po vzdušném souboji s Chorým zranil hostující brankář Reichl a v 67. minutě musel přenechat místo náhradníkovi Bajzovi.

Východočeši nadále působili lepším dojmem. Ryneš ještě ve velké šanci minul, ale v 72. minutě se k odraženému míči dostal úplně volný Pudhorocký a díky Havlově teči překonal bezmocného gólmana Staňka.

Viktoria měla v závěru tlak a sahala po vyrovnání. Vydra v nastavení zblízka nepropálil Bajzu a slovenský brankář poté zneškodnil i hlavičku další střídající posily Durosinmiho.

Michal Bílek (trenér Plzně): "My jsme sehráli takových 25, 30 minut velmi dobře. Dali jsme branku a měli další stoprocentní příležitosti, které jsme neproměnili. Po 30. minutě už jsme nekombinovali tak dobře, měli jsme spoustu ztrát, soupeř vyrovnal. Ve druhé půli jsme přeskupili řady a šli na tři obránce s tím, že chceme dostat do hry víc gólových hráčů. Šancí jsme zase měli spousty, ale bohužel branka na 1:2 naše snažení hodně zkomplikovala. Nesehráli jsme dobré utkání, kromě úvodních 25 minut. Přesto jsme měli vyhrát, protože šancí bylo opravdu hodně. Jakákoliv ztráta je nepříjemnost, zvlášť když prohrajeme doma. Komplikace to jednoznačně je, ale tohle mužstvo je velmi kvalitní. Musíme se z této rány rychle oklepat a v dalších zápasech být lepší než dneska."

Miroslav Koubek (trenér Hradce Králové): "Samozřejmě, že máme obrovskou radost. Z našeho pohledu je to nesmírně cenné vítězství, protože jsme končili podzim sérií tří porážek. Byť nám chybělo hodně hráčů ze základu, tak se ukázalo, že máme ještě stále do čeho sáhnout a kádr má svou hodnotu. Hráči podali vynikající výkon, hlavně běžecky. Heroický výkon v závěru, byly tam závary, skrumáže. Když chcete vyhrát, musíte to přežít. Závěr byl ubojovaný, odbráněný v bloku, ve vápně a kolem něj. Štěstí se k nám přiklonilo v podobě toho, že se Viktorce Plzeň nepodařilo vyrovnat."

FC Viktoria Plzeň - FC Hradec Králové 1:2 (1:1)

Branky: 6. Chorý - 43. Smrž, 72. vlastní Havel.
    Rozhodčí: Machálek - Hájek, Antoníček - Adámková (video).
    ŽK: Leibl, Ryneš (oba Hradec).
    Diváci: 8135.

Plzeň: Staněk - Holík (59. Kaša), Pernica, Jemelka, Havel - Bucha (76. Květ), Kalvach - Kopic (76. Durosinmi), Vlkanova (59. Vydra), Mosquera (79. Jirka) - Chorý. Trenér: Bílek.

Hradec: Reichl (67. Bajza) - Klíma, Čech, Leibl - Kodeš, Smrž - Gabriel, Pudhorocký (90.+6 Harazim), Novotný - Ryneš, Matěj Koubek (90.+3 Kubala). Trenér: Miroslav Koubek.