<
>
    12. kolo, Základní část | neděle 16/10/2022, 15:00 | Městský stadion Ostrava | O2 TV stream MD

Návštěva: 6 860 diváků (45 % z kapacity 15 081)

Slezané vyhráli po třech kolech a v neúplné tabulce se posunuli na deváté místo. Slovácko nezvítězilo ve FORTUNA:LIZE již v sedmém z posledních osmi kol a je až na 13. pozici.

Hapal, který Baník vedl už v sezoně 2005/06, nahradil v týdnu odvolaného Vrbu. Ostrava si po výměně trenérů nemohla vysnít lepší úvod. Už po šesti minutách narýsoval přesný pas do běhu za obranu Kuzmanovič na Almásiho, který přeloboval Nguyena. Nejlepší ostravský střelec uplynulého ročníku se poprvé v aktuální ligové sezoně dočkal branky.

Baník hrál s chutí a v kontrastu se soupeřem, který měl v nohách čtvrteční vítězné pohárové utkání v Nice (2:1), působil živěji. Navíc domácí zdobila efektivita. V 26. minutě opět centroval Kuzmanovič a Plavšičova hlava byla na malém vápně u balonu dříve než brankář Nguyen. Srbský záložník zaznamenal svůj první ligový gól v Ostravě.

Slovácko se v ofenzivě moc neprosazovalo. Další zásah jeho plánům dal zkušený Kalabiška, který se během dvou minut vyfauloval a v 38. minutě byl po druhé žluté kartě vyloučen.

Přes početní oslabení ale hosté ve druhé půli okřáli a i v deseti začali být nebezpeční. Za stavu 0:2 přečkali další příležitost Almásiho, jenž tečovaným pokusem těsně minul tyč. V 58. minutě však Slovácko po rohu snížilo Hofmannem, který na bližší tyči hlavičkou usměrnil balon do brány.

Baníku mohl vrátit dvougólový náskok znovu Almási, jeho prudkou hlavičku ale Nguyen vytáhl. I když měl Baník o hráče v poli více, hrálo se spíše před jeho šestnáctkou. Úlevu do ostravských řad vnesl Kaloč, který v 84. minutě parádně trefil odražený míč a z 20 metrů pokořil Nguyena. Kapitán reprezentace do 21 let skóroval poprvé v tomto ročníku nejvyšší soutěže.

Ostrava zdolala v lize Slovácko po pěti zápasech.

Pavel Hapal (trenér Ostravy): "Hodně nám pomohlo rychlé vedení, ale ta červená karta pak byla spíše problém, protože jsme se začali bát o výsledek. Jsem však spokojený, bylo tam nasazení a bojovnost, ale i hodně hloupých ztrát. Čeká nás v tomto směru hodně práce. Byli jsme ve druhé půli hodně vysoko a neměli jsme mezihru. Oni dali kontaktní gól na 2:1 a začali jsme se bát. Zachránil nás gól na 3:1. Ale užil jsem si to. Skoro nemůžu mluvit, oblečení mám úplně propocené. Dva roky jsem v tom nebyl. Ale ty emoce za to stojí."

Martin Svědík (trenér Slovácka): "V podstatě stejné utkání jako proti Bohemians. Špatný vstup, dostaneme branku, pak druhou po druhé akci soupeře u naší branky. Pak vyloučení, nedisciplinovanost, Kalabiška nepochopitelně fauluje. Z mého pohledu jasná nezodpovědnost, špatné individuální výkony. Při prvním gólu stoper nenaváže Almásiho, který pak jde sám, při druhé nereagujeme, že se už vůbec hraje. Když si řekneme, že se chceme odpíchnout od obrany, protože dostáváme hodně gólů, tak celou tu věc popřeme. Ve 20. minutě je to 0:2 a jdeme navíc do deseti. Drželi jsme pak balon, ale centry neměly adresáta, a když, tak to Kozák třikrát ve vápně nezpracuje. Musíme se zamyslet, proč k tomu dochází. Přijde mi, že někteří hráči si neuvědomují, že hrajeme ve skupině o záchranu a je třeba s tím něco dělat."

FC Baník Ostrava – 1. FC Slovácko 3:1 (2:0)

Branky: 6. Almási, 26. Plavšič, 84. Kaloč - 58. Hofmann.
    Rozhodčí: Berka - Kříž, Slavíček - Petřík (video).
    ŽK: Kaloč - Kalabiška, Břečka, Kozák, Kohút, Trávník.
    ČK: 38. Kalabiška (Slovácko).
    Diváci: 6860.

Ostrava: Laštůvka - Ndefe, Frydrych, Pojezný, Fleišman - Cadu (66. P. Jaroň), Kaloč, Tetour (66. Buchta), Kuzmanovič (77. Boula), Plavšič (90. Klíma) - Almási (66. Tijani). Trenér: Hapal.

Slovácko: Nguyen - Reinberk, Hofmann, Břečka, Kalabiška - Petržela (77. Duskí), Daníček, Havlík (86. Trávník), Kohút (68. Sinjavskij), Holzer (87. Tomič) - Kozák (68. Mihálik). Trenér: Svědík.