3. kolo, Základní část | neděle 14/08/2022, 19:00 | epet ARENA | O2 TV Sport

Návštěva: 14 259 diváků (78 % z kapacity 18 349)

Spartě ze zdravotních důvodů chyběli například Pešek nebo Čvančara. Na lavičce začala nová posila Jankto. Reprezentační záložník přišel na Letnou tento týden na roční hostování s opcí ze španělského Getafe.

Jako první zahrozila Sigma. Zmrzlý přihrál na přední tyč a Chytil zakončil vedle. Na druhé straně Daněk, který do Sparty přestoupil v létě právě z Olomouce, předložil míč Karabcovi, ale ten ve vápně trefil v pádu boční síť.

V 11. minutě se už sparťanský záložník prosadil. Höjer vrátil balon do šestnáctky a Karabec z první "koníčkem" do protipohybu gólmana Macíka otevřel skóre. Reprezentant do 21 let se v lize prosadil poprvé od loňského listopadu.

Žádná další šance se v úvodním dějství nezrodila. Až v 55. minutě domácí kapitán Hancko zpoza vápna protáhl Macíka. Po hodině hry Vraštil na hranici šestnáctky fauloval Hancka a rozhodčí Berka odpískal penaltu. Macík však vystihl směr střely Juliše, který se tak nedočkal první ligové branky od loňského května.

Höjer poté dělovkou slovenského gólmana nepropálil. V 70. minutě se to však krajnímu obránci z hranice šestnáctky už povedlo. Sedmadvacetiletý Dán skóroval ve druhém kole za sebou. Následně střídající sparťan Sáček před vápnem vypálil vedle. Na posledních 10 minut nastoupil Jankto.

Sparta od září 2012 doma v lize s Olomoucí osmkrát za sebou neprohrála (z toho sedm vítězství). Pražané zvítězili na Letné po čtyřech soutěžních zápasech a v lize tam triumfovali po dvou porážkách.

Brian Priske (trenér Sparty): "Prvních 15 až 20 minut se mi líbily, hráli jsme intenzivně jak v obraně, tak v útoku, dali jsme branku. S následnou fází zápasu jsem nebyl spokojený. Soupeř změnil rozestavení, takže nám chvíli trvalo, než se naši hráči tomu přizpůsobili. Když se to stalo, získali jsme zase naprostou kontrolu nad utkáním. Rád zapojuju do rozehrávky gólmana, ale musí to mít smysl. Musíme hrát dopředu, na soupeřově polovině, ale místo toho jsme dávali zpětné přihrávky. To ale není náš plán. Plán je využít brankáře jako extra hráče a vymanit se tak z tlaku. Některé příležitosti jsme promarnili."

Václav Jílek (trenér Olomouce): "Zasloužené vítězství Sparty. Špatně jsme vstoupili do utkání, zvolili jsme variantu se třemi obránci, ale úplně nám nevycházely presinkové situace, měli jsme hodně otevřené křídelní prostory. Sparta toho využívala a dostala se díky tomu do tlaku, byť si nejsem vědom, že by si vypracovala brankovou příležitost. Když jsme přešli na čtyři obránce, bylo to do konce poločasu naprosto vyrovnané utkání, měli jsme dobré pasáže na míči. Ale největší kámen úrazu byl v tom, že jsme nebyli dostatečně odhodlaní, ochotní a odvážní dojít si pro tu šanci, zakončit, vzít to na sebe a udělat rozdílovou věc, což byl v porovnání se Spartou obrovský rozdíl. Poločas jsme dohráli dobře. Nechtěli jsme dělat zásadní změny, chtěli jsme dál hrát aktivně. Sparta nám z presinkových situací docela dobře utíkala. Mohla rozhodnout penaltou, za mě naprosto zbytečnou, triviální. Nemyslím si, že by Sparta měla iks brankových příležitostí, ale její kvalita a efektivita řešení ve finální fázi byla daleko vyšší, a proto vyhrála."

AC Sparta Praha - SK Sigma Olomouc 2:0 (1:0)

Branky: 11. Karabec, 70. Höjer.
    Rozhodčí: Berka - Nádvorník, Vlček - Kocourek (video).
    ŽK: Pavelka, Karabec, Zelený - Chytil, Macík, Vraštil.
    Diváci: 14.259.

Sparta: Holec - Mejdr, Sörensen, Hancko, Höjer (79. Wiesner) - Pavelka (73. Zelený), Sadílek - Daněk, Karabec (79. Jankto), Minčev (46. Sáček) - Juliš (64. Drchal). Trenér: Priske.

Olomouc: Macík - Chvátal (46. Matoušek), Vraštil, Poulolo, Beneš, Zmrzlý - Zorvan, Breite, Vodháněl (69. Šíp), Navrátil (79. Zifčák) - Chytil (59. Růsek). Trenér: Jílek.