<
>
    22. kolo, Základní část | neděle 23/02/2020, 17:00 | Andrův stadión | O2 TV Sport

Návštěva: 7 456 diváků (60 % z kapacity 12 474)

V domácím dresu si odbyl premiéru Breite, který přišel v týdnu z Liberce. Nový sparťanský kouč Kotal vyměnil oproti minulému kolu v základní sestavě hned pět hráčů a na hrot postavil mladíka Hložka.

Sparta začala náporem, jen za prvních 10 minut si vynutila pět rohových kopů. Po jednom z nich pálil Kanga, ale Mandous jeho střelu výtečně vyrazil.

Olomouc se k ofenzivě dostala po čtvrthodině hry. Chytilův souboj ve vápně s Hanckem ale pokutovým kopem neskončil a neujaly se ani nebezpečné centry především z pravé strany.

Ve 24. minutě ukázal svoji přednost Karlsson, jenž utekl po pravém křídle. Dostal se k nebezpečné střele, ale ta po teči o Vepřekova záda skončila těsně vedle Mandousovy branky.

Pražané v 27. minutě degradovali svůj výkon sérií chyb ve vlastním vápně a inkasovali. Po rohu Sigmy a závaru před Hečou uklidil míč celkem lacino do sítě Chytil a ve 20 letech si připsal první ligový gól.

Sparta na chvíli vypadla z role. Do konce poločasu mohli vedení Sigmy navýšit Breite, Greššák i stoper Jemelka, ale neprosadili se. Na druhé straně mohl vyrovnat po sólu Plavšič, který ovšem nezvládl koncovku.

I po změně stran se hrála otevřená partie z obou stran. Sigma se neuchýlila k bránění náskoku a naopak využívala každou příležitost k protiútokům. V 57. minutě pálil velmi tvrdě Chytil, ale Heča výborně zasáhl, stejně jako o minutu později po akci stejného hráče.

Postupem času získavala Sparta stále větší převahu. Hosté měli míč pod kontrolou, ale chyběla jim myšlenka na překonání dobře organizované obrany Hanáků. V 72. minutě se za ni dostal Karlsson, ale Mandous šanci skvěle zneškodnil. Olomouc se ubránila i přes velkou šanci Hložka v 90. minutě a několik závarů v hektickém nastavení. Olomouc doma Spartu potřetí za sebou porazila 1:0.

Radoslav Látal (trenér Olomouce): "My jsme rádi za celý vstup do jarní části, že máme šest bodů. Pro nás to byl dnes nečitelný zápas, nevěděli jsme, s čím soupeř pod novým trenérem přijede. Vstoupili jsme do utkání špatně, pak jsme se oklepali. Hodně jsme sázeli na standardní situace a jednu jsme využili. Ve druhé půli jsme měli i štěstí, musím pochválit tým za bojovnost a nasazení. Daří se nám aplikovat ve hře to, co jsme trénovali v přípravě. Breite byl posilou, splnil to, co jsme od něj chtěli."

Václav Kotal (trenér Sparty): "Úvod zápasu patřil nám, ale pak se na průběhu podepsaly standardní situace a především neefektivita při nich. My jsme z nich nic nevytěžili a naopak soupeř po našich chybách dal vítězný gól. I když jsem hráčům na přípravě zdůrazňoval, aby si na to dávali pozor. Některé fáze hry byly dobré, některé ne. My teď potřebujeme dobrý výsledek, abychom se odrazili výš."

SK Sigma Olomouc – AC Sparta Praha 1:0 (1:0)

Branka: 27. Chytil.
    Rozhodčí: Královec - Nádvorník, Mokrusch - Zelinka (video).
    ŽK: Yunis, Greššák, Houska, Sladký, Radoslav Látal (trenér) - Vindheim, Hancko.
    Diváci: 7456.

Olomouc: Mandous - Sladký, Štěrba, Jemelka, Vepřek - Hála (87. Zahradníček), Greššák, Breite, Houska, Falta (63. Pilař) - Chytil (74. Yunis). Trenér: Radoslav Látal.

Sparta: Heča - Vindheim, Mandjeck, Hancko, Hanousek - Sáček - Karlsson (89. Karabec), Kanga, Dočkal (77. Graiciar), Plavšič (77. Tetteh) - Hložek. Trenér: Kotal.