<
>
    22. kolo, Základní část | pátek 28/03/2014, 18:00 | Stadion v Jiráskově ulici

Návštěva: 3 459 diváků (77 % z kapacity 4 500)

Jihlavští fotbalisté nastupovali do záchranářského boje jako mírný favorit. Krom výhody domácího prostředí jim hrála do karet i forma, kterou získali v dosavadním průběhu jarní části Gambrinus ligy. A tu potvrzovali hned od úvodních minut. V prvním poločase předváděli aktivnější a kvalitnější hru, hostující Hanáci si prakticky nevytvořili gólovou příležitost.

V první obrovské šanci se octl hned v sedmé minutě Marek Jungr, z velkého brankoviště však nezamířil mezi tři tyče. Jihlavu to ovšem nabudilo k ještě většímu nasazení. Joslův pokus z desáté minuty sice Blaha vyrazil, o minutu později už ale neměl sebemenší šanci. Jánoš tvrdě vypálil a Tomáš Josl pohodlně dorazil míč za jeho záda - 1:0!

Následovala klidnější pasáž, kterou přerušil pokus Rolince ze třicáté minuty. S tím si ale věděla rady skvěle hrající jihlavská defenziva. Na druhé straně se vzápětí snažil o navýšení náskoku Vaculík, i jeho pokus byl ale na poslední chvíli zblokován. Zhruba od třicáté minuty se aktivity, chce se říct až dominance, chopila Vysočina. Po šancích Jánoše s Harisem Harbou se právě druhý jmenovaný v další možnosti už nemýlil a ve 39. minutě poslal svůj tým do trháku.

I do druhého poločasu vstoupili výrazně lépe domácí fotbalisté. Aktivní Harba ve 48. minutě překonal Blahu podruhé a zvýšil již na 3:0 pro Jihlavu! V ochozech to vřelo, chladné počasí nevadilo fanouškům ani domácím hráčům.

Svůj životní zápas hrál pak Harba. V 54. minutě mohl završit hattrick, když ve stylu „pojď sem, kam jdeš“ překonal tři soupeřící obránce, utopil se ale až na čtvrtém. Jinak by byl před Blahou zcela osamocen a nejspíš by i skóroval. Tentýž hráč měl další velkou šanci o deset minut později. Úspěšný sice nebyl, ovací od nadšených domácích fandů se ale dočkal.

Koncert Jihlavy ovšem pokračoval. Marek Jungr si v minutě 69. mazáckým způsobem počkal na výběh gólmana Blahy a zvýšil na 4:0. To však nebylo vše. Pokřik fanoušků „dejte jim bůra“ vyslyšel hned o minutu později Tomáš Kučera. Nádherně se opřel do míče a bombou k tyči potupil Hanáky pátou brankou - 5:0 pro Jihlavu.

V 75. minutě si ovace vestoje vysloužila hvězda utkání, famózní Haris Harba, který vystřídal a ukončil tak své kralování v dnešním zápase. Ve zbytku utkání se pak Olomoučtí místy pokoušeli o aspoň kosmetickou úpravu výsledku, Radovi svěřenci si ale věděli rady a inkasování nepřipustili. Po závěrečném hvizdu tedy na výsledkové tabuli svítil stav 5:0 a Jihlava mohla začít slavit rekordní výhru ve své prvoligové historii.

Ohlasy trenérů po utkání:

Petr Rada (Jihlava):
     Jsme rádi, že jsme vyhráli, ale víme, že nás ještě čeká spousta práce. Největší zlom v utkání nastal, když Harba dal gól na 2:0. To nás uklidnilo, ale celkově jsme odvedli kolektivní výkon a hráči pracovali tak, jak si představuji. Olomouc je atraktivní soupeř a fotbal, protože padalo hodně branek, se musel líbit. Když dáte gól na 3:0, tak víte, že už můžete být v klidu. Tomuhle klubu, hráčům, divákům tohle vítězství strašně přeji, protože tady jsou všichni do fotbalu zapálení.

Zdeněk Psotka (Olomouc): Je to ostudný výsledek. Je dvacet minut po zápase, takže tu nechci pronášet nějaká silná slova. Znovu opakuji, výsledek 5:0 je ostuda. Jihlava nás trestala z každého protiútoku. Chtěli jsme si odsud odvést aspoň bod, ale bohužel se to nepodařilo.

FC Vysočina Jihlava - SK Sigma Olomouc 5:0 (2:0)
    Branky: 39. a 49. Harba, 11. Josl, 69. Jungr, 70. Kučera.
    Rozhodčí: Paták - Blažej, Peřina.
    ŽK: Škerle, Svozil (oba Olomouc).
    Diváci: 3459.

Jihlava: Hanuš - Mikula, Šourek, Krejčí, Josl - Kukol, Jánoš, Jungr (77. Koloušek), Kučera, Vaculík (84. Kosak) - Harba (75. Přeučil). Trenér: Rada.
    Olomouc: Blaha - Varadi, Svozil, Škerle (32. J. Schulmeister), Javůrek - Rolinc (52. Chorý), Šindelář, Navrátil, Houska, Pospíšil - Depetris (62. Zahradníček). Trenér: Psotka.