28.kolo
>
    9. kolo, Základní část | pátek 20/09/2013, 20:30 | Generali Arena | TV Fanda

Návštěva: 6 612 diváků (36 % z kapacity 18 349)

Letenští měli před duelem důvod k sebejistotě, neboť Slovácko zdolali 11krát v řadě. Že si na moravského soka věří, dokazovali už krátce po úvodním výkopu pátečního zápasu.

Ve druhé minutě se kličkou zbavil dvou obránců Krejčí, který následně vypálil na bránu z pravé strany. Gólman Melichárek tentokrát ještě stačil míč vyrazit na roh, ale o tři minuty později už inkasoval: Brabec skvěle našel Josefa Hušbauera, který si úvodní trefu zápasu vychutnal. Dvakrát naznačil střelu, načež nekompromisně poslal balon do sítě.

Hosté se poté snažili o odpověď, ale marně. Po čtvrt hodině hry přišel další úspěch Sparty. Kadeřábkův centr byl tečovaný a pozvolna padal do malého vápna, kde ho poslal do brány Ladislav Krejčí, neboť žádný ze stoperů Slovácka včas nezareagoval.

I v dalším průběhu první půle měli Letenští jasnou převahu, kupříkladu Lafatovi, který se snažil zakončit skluzem, chybělo ke gólu jen pár decimetrů.

Slovácko výrazně zahrozilo jen jednou, navíc s přispěním domácího hráče, jenž tečoval Daníčkovu střelu, která nakonec skončila na břevně.

Sparta byla aktivní i na startu druhého poločasu a zdálo se, že jejímu vítězství nic nezabrání. Poté se však hosté znenadání osmělili. Valenta v 50. minutě nejdříve parádně, leč neúspěšně vypálil, načež Milan Kerbr snížil na 1:2. Útočník Moravanů se radoval poté, co doklepl do sítě vyraženou ránu Košúta.

Poté měl dvě obrovské příležitosti Lafata, jenže selhal, z čehož mohli těžit hosté: Volešák střílel v 75. minutě z pravé strany vápna a krátce nato stejný hráč nebezpečně hlavičkoval. Fanoušci Sparty se zlobili, vyrovnání Slovácka totiž bylo velmi blízko.

Jenže nepřišlo a v závěru utkání byli lepší Letenští, kteří v otevřené podívané vstřelili další dva góly. Ke klidu Vítězslava Lavičky se prosadili Jakub Brabec a Roman Bednář. Domácí tudíž zvítězili 4:1 a minimálně na den budou mít na první příčce ligy pětibodový náskok nad Plzní.

Ohlasy trenérů po utkání:

Vítězslav Lavička (AC Sparta Praha): Dostali jsme Slovácko do hry kontaktní brankou po opakovaných standardních situacích, které má Slovácko velmi dobře secvičené a z jedné nás potrestalo. Samozřejmě je to o naší aktivitě, ale dnes musím říct, že Slovácko proti nám hrálo dobře a zápas byl na vážkách do 80. minuty, než jsme ho definitivně zlomili třetí brankou. Víme, že na naší hře máme pořád co zlepšovat. Dneska jsme tam měli místa, kde jsme nehráli dostatečně aktivně, ale je potřeba vyzdvihnout i kvalitní výkon soupeře.

Svatopluk Habanec (1. FC Slovácko): Jsem trochu zklamaný, protože jsme tam měli dvě pasáže, které jsme to nezvládli. Dvanáct patnáct minut jsme špatně dovírali defenzivu, proto jsme dostali dvě branky. Náš výkon však poté narůstal tak, že prakticky druhý poločas jsme 35 minut s kouskem prvního poločasu byli jasně lepším mančaftem než Sparta. Měli jsme tři obrovské šance, a to rozhodlo, proč jsme neudělali body. Výsledek 4:1 nebyl až tak zasloužený, ale na druhou stranu tato mužstva chyby zúročí. Sparta má pět nebo šest šancí a dá čtyři góly, to je celkem slušná produktivita. My jich měli podobně a proměnili jednu.

AC Sparta Praha – 1. FC Slovácko 4:1 (2:0)
    Branky: 5. Hušbauer, 14. Krejčí, 81. Brabec, 88. Bednář – 51. Kerbr.
    Rozhodčí: Jech – Urban, Pilný.
    ŽK: 78. Hušbauer – 28. Daníček, 69. Rada.
    Diváci: 6 612.

AC Sparta Praha: Vaclík – Kadeřábek, Brabec, Holek, Nhamoinesu – Vácha, Hušbauer, Dočkal (80. Matějovský), Vacek (86. Konaté), Krejčí – Lafata (83. Bednář). Trenér: Lavička.
    1. FC Slovácko: Melichárek – Mezlík, Košút, Rada, Reinberk – Daníček, Volešák, Valenta, Havlík (71. Trávník), Kerbr – Ondřejka. Trenér: Habanec.