<
>
    1. kolo, Základní část | neděle 21/07/2013, 20:15 | Stadion v Jiráskově ulici | Nova Sport

Návštěva: 4 150 diváků (92 % z kapacity 4 500)

Historicky třetí sezona v nejvyšší fotbalové soutěži nezačala pro jihlavské fotbalisty zrovna podle jejich představ. Velká předsezonní očekávání domácích nabourávali hráči v rudých dresech už od úvodních minut. Hned v té první prověřil pozornost exsparťana Blažka Matějovský, jihlavská jednička tygřím skokem balon vyrazila.

Jako by šlo o předzvěst průběhu zbytku prvního poločasu. Ve druhé minutě totiž Kopic zahrál rukou v pokutovém území, za což byla odpískána penalta. Její exekuce se chopil David Lafata a poslal Spartu do vedení, které po chvíli sám zvýšil, když skóroval podruhé.

Postupně se však začali probouzet i hráči ve žlutých dresech. Záblesky šancí přinášely především standardní situace Kolouška, které však ke gólu nevedly, a tak si znovu vzala slovo aktivní Sparta. Costa se ve 32. minutě utrhl po levé straně, přihrál Josefu Hušbauerovi a ten byl nadvakrát úspěšný. Ačkoliv Vysočina ještě do konce první půle snížila zásluhou Arnolda Šimonka, zvrat ve vývoji duelu to nepřineslo.

Letenští svého soupeře stále převyšovali, což vyústilo v jejich další trefu, už čtvrtou. V 56. minutě Hušbauer, exjihlavský hráč, vyzval ke skórování nádherným centrem Václava Kadlece, který se hlavou nemýlil.

Obrovskou převahu Sparty dokumentuje situace z 61. minuty. Matějovský poslal míč do pokutového území, kam včas přiběhl Hušbauer, ke smůle pražského týmu ale nezakončil ideálně. Nic to ale neměnilo na stále stejném herním průběhu – sparťané drželi míč po většinu času, v klidu kombinovali. Jihlavští zkrátka nestíhali a po závěrečném hvizdu zaslouženě odcházeli do kabiny bez bodu.

Ohlasy trenérů

František Komňacký (Jihlava): "Sparta byla od prvního okamžiku lepší, nepouštěli nás do hry. Když v jedenácté minutě vedli 2:0, bylo v podstatě rozhodnuto. Ke cti našim hráčům slouží, že se pak trochu oklepali a hrozili ze standardních situací, které dnes byly naší jedinou šancí, jak dobře fungující Spartu dostat do úzkých. Po čtvrtém gólu Sparty už nebylo co řešit. Nečekali jsme, že takhle lacině doma odevzdáme všechny body. Soupeře jsme nedokázali donutit k chybám. Vysoká prohra je zasloužená. David Lafata nám dal dvě branky, ale on je jako můj syn. A svým dětem přeju vždy to nejlepší."

Vítězslav Lavička (Sparta): "Náš povedený vstup do zápasu byl určující. Byli jsme aktivní od úvodního hvizdu a vydrželi s tím až do úplného konce. Je to důležitá vzpruha před odvetou ve Švédsku. Zápas v Jihlavě byl podstatný i z pohledu toho, že jsme chtěli vstoupit vítězně do ligy. Jihlava je houževnatým soupeřem, za stavu 0:3 se vstřeleným gólem vrátili do utkání. Matějovský i přes drobný zdravotní problém odehrál velmi důležitý zápas. A Lafata dál potvrzuje pověst kanonýra. Jeho góly zúročují práci celého týmu. Také Švejdík s Costou, kteří se dostali do obrany, velmi přispěli k vítězství."

Vysočina Jihlava – Sparta Praha 1:4 (1:3)

Branky: 43. Arnold Šimonek - 3. David Lafata, 11. David Lafata, 32. Josef Hušbauer, 56. Václav Kadlec
    ŽK: 2. Milan Kopic - 27. Mario Holek
    Rozhodčí: T. Kocourek - K. Mencl, P. Blažej (J. Kalenda)
    Diváci: 4150

Vysočina Jihlava: Blažek – Tlustý, Šourek, Kopic, Marek – Masopust (71. Kliment), Koloušek, Jungr, Karlík, Vaculík (89. Kosak) (C) – Šimonek (69. Přeučil)

Sparta Praha: Vaclík – Kadeřábek, Švejdík, Holek, Nhamoinesu – Kadlec (84. Skalák), Vácha, Matějovský (76. Vacek), Hušbauer, Přikryl – Lafata (82. Juliš)(C)