>

Historie ligy

Sezona 2000/2001

Událost sezony

Byl to blesk z čistého nebe. Čtyřnásobný král střelců a nejlepší kanonýr v historii soutěže Horst Siegl skončil v den svých 32. narozenin ve Spartě, za kterou hrál s krátkými přestávkami 14 let. Odchod žijící klubové legendy uspíšila nevýrazná forma v průběhu podzimní části. Siegl dal v 11 startech jen jeden gól a vypadl ze základní sestavy. Letenské vedení se s ním oficiálně rozloučilo před prvním jarním zápasem s Brnem. Osm tisíc diváků mu připravilo potlesk na otevřené scéně. „Bylo to dojemné, skoro jsem to obrečel,“ přiznal Siegl, jehož zlákal majitel Příbrami Jaroslav Starka. V novém působišti se zkušenému útočníkovi znovu začalo dařit. Hned při své domácí premiéře proti Blšanům si připsal hattrick a celkově zatížil konta soupeřových brankářů šesti zásahy. Středočeský tým vedený trenérem Jiřím Kotrbou také díky Sieglovým gólům bojoval až ligového finiše o účast v letní kvalifikaci Champions League. Na druhou Slavii v konečné tabulce ztrácel jediný bod a postoupil do Poháru UEFA, což byl historický úspěch.

Výrok sezony

„Fotbal mě zase začal bavit.“

Pavel Hapal po nevydařeném angažmá ve Spartě přestoupil do Olomouce, kde nebývale pookřál. Nastřílel 14 gólů a prožil životní sezonu v české lize. Hanáci přišli až v posledním kole o druhé místo zaručující předkolo Ligy mistrů.

25 000 000

Pouhých 41 ligových startů a osm gólů stačilo sparťanovi Tomáši Rosickému k tomu, aby se ve 20 letech stal nejdražším hráčem v dějinách české nejvyšší soutěže. Borussia Dortmund za něj v lednu 2001 zaplatila 25 miliónů marek, tedy zhruba půl miliardy korun. Jeho prodej pomohl letenským majitelům z vydavatelství Vltava-Labe-Press smazat dluhy po bývalém vedení.

SPARTA BEZ VĚTŠÍCH POTÍŽÍ OBHÁJILA MISTROVSKÝ POHÁR. TENTOKRÁT KRALOVALA S ŠESTNÁCTIBODOVÝM NÁSKOKEM, ČÍMŽ VYTVOŘILA NOVÝ REKORD ČESKÉ LIGY.

O svém prvenství rozhodla již pět kol před koncem po vítězství nad Bohemians 1:0.

Letenští brzy utekli všem o několik délek a za celou dobu nenašli vážnějšího soupeře. „O titulu jsem nepochyboval od prvního kola. Věřil jsem hráčům, realizačnímu týmu i sobě,“ prohlásil kouč Ivan Hašek, který se radoval podruhé v řadě.

Snadno se vyrovnal i s rozsáhlým výprodejem hráčského kádru po mistrovství Evropy v Belgii a Nizozemsku. Mezery po Miroslavu Barankovi, Milanu Fukalovi, Petru Gabrielovi a především Vratislavu Lokvencovi se brzy podařilo zacelit.

Semknutý kolektiv příliš nezasáhl ani zimní odchod vycházející hvězdy Tomáše Rosického.

Spartě tentokrát nevzdorovala ani Slavia, která v létě prodala opory Pavla Horvátha a Petra Vlčka a dlouho se krčila ve středu tabulky. Až na konci se propracovala alespoň na stříbrnou příčku.

Přestože mezi oběma velkými rivaly vznikla výrazná výkonnostní propast, derby na Letné bylo na rozdíl od předchozí sezony vyrovnané a řadí se k těm nezapomenutelným. Sparta vedla v poločase 2:0, jenže famózně hrající Pavel Kuka dosáhl po přestávce během 23 minut hattricku a rázem to bylo 3:3. Když Radim Holub osm před koncem znovu dostal Spartu do vedení, zdálo se, že se »sešívaní« už nezmátoří. Jenže v poslední minutě vypálil z dálky Tomáš Kuchař a nechytatelnou bombou srovnal na konečných 4:4.

Statistický výběr

Věděli jste, že...

1.

…olomoucký Oldřich Machala po šesti letech vynechal ligový zápas? Odehrál jich 173 v řadě, vždy v základní sestavě. Během své šňůry byl jedinkrát střídán.

2.

…celkem 19 zápasů bylo odloženo a odehrálo se v náhradním termínu? Důvodem byly olympijské hry v Sydney, neregulérní terény i nepřízeň počasí.

3.

…Bohemians už podruhé v řadě uzavřeli ročník s vyrovnanou bilancí 10-10-10? Deset výher, deset remíz a deset porážek jim tentokrát stačilo na 8. místo.