<
12.kolo
>
  #KlubZSB
  1FC Viktoria Plzeň1118:830
  2AC Sparta Praha1129:1126
  3SK Slavia Praha1027:925
  41.FC Slovácko1121:1225
  5FC Baník Ostrava1122:1322
  6SK Sigma Olomouc1022:1516
  7FC Hradec Králové1113:1616
  8FK Mladá Boleslav1120:1814
  9SK Dynamo České Budějovice1115:1514
  10Bohemians Praha 19051117:2512
  11FK Jablonec1110:1711
  12FC Fastav Zlín1115:289
  13FC Slovan Liberec117:188
  14FK Pardubice1115:236
  15FK Teplice119:215
  16MFK Karviná1110:214
  < zpět

  Nejčastější otázky a odpovědi

  Tabulky v nadstavbové části se počítají od nuly?
  Ne, ve Skupině o titul i ve Skupině o záchranu se pokračuje s tabulkami ze základní části a všechny týmy vstupují do dalších bojů s bodovým ziskem, kterého dosáhly během prvních třiceti kol. Pokud tedy například tým X získal v základní části 60 bodů, do nadstavbové části vstupuje s tímto počtem bodů a další body během nadstavby se mu k tomu přičítají.

  Jak je to s kartami? Po kolika žlutých kartách dostane hráč stopku v nadstavbě?
  V průběhu nadstavby se snižuje tento limit počtu žlutých karet na polovinu, tedy už po dvou žlutých kartách nasbíraných během utkání FINÁLE FORTUNA:LIGY dostane hráč automaticky stop na jedno utkání. Pokud se mu podaří nasbírat čtyři žluté karty, dostane trest na dvě soutěžní utkání. To platí i pro kvalifikační utkání o účast v Evropské lize. Naopak tyto disciplinární tresty se nepřenášejí do baráže ani do příštího soutěžního ročníku.

  A jak je to s tresty za žluté karty po skončení základní části?
  Disciplinární tresty za opakované žluté karty se hráčům do nadstavbové části soutěže nepřenášejí. Jinak řečeno hráči jdou do FINÁLE FORTUNA:LIGY s čistým štítem a nulovou bilancí žlutých karet. Hráčům se disciplinární trest za kumulovaný počet žlutých karet (4, 8 nebo 12 ŽK) přemění ze zákazu startu na peněžitý trest v adekvátní výši. To se však netýká disciplinárních trestů za vyloučení včetně těch, ke kterým dojde třeba ve třicátém kole základní části.

  Co rozhoduje o pořadí v případě rovnosti bodů ve Skupině o záchranu?
  V tomto případě se upřednostňují výkony a bilance v dlouhodobé základní části soutěže. Pokud budou mít dva nebo více týmů po dohrání Skupiny o titul nebo Skupiny o záchranu stejný počet bodů, tak konečné pořadí mezi nimi určí pozice, které měly týmy po základní části, a to včetně posuzování jejich vzájemných zápasů či skóre během základní části, přesněji jde o následující parametry:

  1. Vyšší počet bodů získaný v základní části
  2. Vyšší počet bodů získaný ve vzájemných utkáních v základní části
  3. Brankový rozdíl ze vzájemných utkání v základní části
  4. Vyšší počet vstřelených branek ve vzájemných utkáních v základní části
  5. Vyšší brankový rozdíl ze všech utkání v celé soutěži (včetně nadstavbové části)
  6. Vyšší počet vstřelených branek v celé soutěži (včetně nadstavbové části)
  7. Vyšší umístění v soutěži Fair-play
  8. Los

  Kolik utkání odehraje můj tým doma?
  Ve Skupině o titul i ve Skupině o záchranu sehrají týmy celkem shodně po pěti zápasech. Doma nastoupí v případě obou skupin vždy třikrát nejlepší tři týmy po základní části (1. až 3. tým, resp. 11. až 13. tým) a dvakrát budou hrát venku. Zbývající tři týmy v obou skupinách (4. až 6. tým, resp. 14. až 16. tým) se v domácím prostředí představí jen dvakrát a tři zápasy odehrají venku.

  Jak je to s pořadatelstvím utkání ve Skupině o Evropu?
  V semifinálovém i finálovém utkání Skupiny o Evropu se první zápas hraje vždy na stadionu klubu, který se v tabulce po základní části umístil níže. Lépe umístěný tým po základní části hraje vždy odvetu na svém stadionu.

  V zápasech Skupiny o Evropu se hraje jako ve vyřazovací fázi evropských pohárů?
  Ano, v semifinálovém i finálovém dvojutkání Skupiny o Evropu platí stejná pravidla o postupu, na jaká jsou fanoušci zvyklí z vyřazovacích bojů v evropských pohárech. Branka vstřelená na hřišti soupeře má větší váhu. V případě shodných výsledků v obou utkání následuje v odvetě prodloužení 2x15 minut a pokud v něm nepadne gól, tak musí rozhodnout penaltový rozstřel.

  Jak ovlivní vítěz MOL Cupu zařazení mužstev do evropských pohárů?
  Finále MOL Cupu je na programu mezi čtvrtým a posledním kolem FINÁLE FORTUNA:LIGY. Vítězný tým MOL Cupu se automaticky kvalifikuje do třetího předkola Evropské ligy, a to může vyvolat následující scénáře:

  a) Pokud se vítězem MOL Cupu stane tým umístěný na pozicích 1 až 4 konečného pořadí po nadstavbě – potom se do evropských pohárů české týmy kvalifikují následovně:

  • Mistr a vicemistr FORTUNA:LIGY – předkolo Ligy mistrů
  • Třetí a čtvrtý tým FORTUNA:LIGY – předkolo Evropské ligy
  • Vítěz kvalifikačního utkání (pátý tým FORTUNA:LIGY vs. vítěz Skupiny o Evropu) – předkolo Evropské ligy

  b) Pokud se vítězem MOL Cupu stane vítězný tým Skupiny o Evropu – potom se vůbec neuskuteční kvalifikační utkání o EL a do evropských pohárů se české týmy kvalifikují následovně:

  • Mistr a vicemistr FORTUNA:LIGY – předkolo Ligy mistrů
  • Třetí a čtvrtý tým FORTUNA:LIGY – předkolo Evropské ligy
  • Vítěz MOL Cupu a současně vítěz Skupiny o Evropu – předkolo Evropské ligy

  c) Pokud se vítězem MOL Cupu stane tým na pozici 5 a níže (vyjma případu v bodu B) konečného pořadí po nadstavbě – potom se do evropských pohárů české týmy kvalifikují následovně:

  • Mistr a vicemistr FORTUNA:LIGY – předkolo Ligy mistrů
  • Třetí tým FORTUNA:LIGY – předkolo Evropské ligy
  • Vítěz kvalifikačního utkání (čtvrtý tým FORTUNA:LIGY vs. vítěz Skupiny o Evropu) – předkolo Evropské ligy
  • Vítěz MOL Cupu – předkolo Evropské ligy

  Zahraje si evropské poháry poražený finalista MOL Cupu?
  Ne. Automaticky nemá poražený finalista českého poháru MOL Cupu žádnou garanci účasti v evropských pohárech. Tu si musí vybojovat v rámci pořadí ve FORTUNA:LIZE.

  Za jakých okolností postupuje český zástupce přímo do základní skupiny Evrsopké ligy?
  Letošní vítěz MOL Cupu jde přímo do skupiny Evropské ligy 2020/21 za předpokladu, že letošní vítěz Evropské ligy se ve své domácí lize (či domácím poháru) umístí na pozici, která by mu zajistila účast v EVropské lize pro příští sezónu (NIKOLIV na pozicích pro postup do Ligy mistrů).

  V případě, že se vítězem MOL Cupu stane tým, který si současně zajistí umístěním ve FORTUNA:LIZE účast v předkole Ligy mistrů (1. či 2. příčka), tak se účast v základní skupině Evropské ligy ve výše uvedeném případě přesouvá pro třetí tým v pořadí FORTUNA:LIGY.

  Za jakých okolností má český mistr jistotu minimálně jisté účasti v základní skupině Evropské ligy?
  Za předpokladu, že letošní vítěz Ligy mistrů se ve své domácí lize umístí na běžně postupové pozici do Ligy mistrů, získává letošní český mistr FORTUNA:LIGY účast v tzv. play-off (4. předkolo) Ligy mistrů 2020/21 a tím v tom horším případě (vypadnutí) jistou účast a postup do základní skupiny Evropské ligy.

  Pokud letošní Ligu mistrů vyhraje tým hůře umístěný ve vlastní domácí lize po skončení sezóny (kdy mu jeho pozice nezaručuje jinak pozici v Lize mistrů pro příští ročník), tak český mistr získává účast pouze ve třetím předkole (mistrovská část) Ligy mistrů.
  Níže uvedené vatrianty jsou ovšem v letošním létě velmi nereálné vzhledem k tomu, že evropské poháry 2019/20 se budou pravděpodobně dohrávat souběžně s předkoly evropských pohárů nové sezóny 2020/21.

  Kdo začíná baráž na svém stadionu?
  Výhodu domácího prostředí v odvetném kvalifikačním utkání baráže o účast ve FORTUNA:LIZE má vždy 14. tým FORTUNA:LIGY a 2. tým FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY. Tato mužstva začnou baráž na hřišti soupeře a odvetné utkání odehrají na svém stadionu.

  Jak se určuje konečně pořadí u týmů hrajících Skupinu o Evropu?
  Poražená družstva ze semifinále Skupiny o Evropu se umístí na 9. a 10. místě konečného pořadí, když na 9. místě se umístí družstvo výše postavené v základní části. Vítězné družstvo finálového „dvojutkání“ Skupiny o Evropu se pak umístí na 7. místě a poražené družstvo na 8. místě konečného pořadí.

  Co když klub z druhé ligy vyhraje baráž a potom nezíská licenci pro účast ve FORTUNA:LIZE?
  Pokud se vítěz baráže vzdá práva na účast v I. lize, nebo nezíská potřebnou licenci, získává toto právo to poražené družstvo z kvalifikačních dvojutkání, které se v konečné tabulce umístilo na vyšším místě, přičemž pro tyto účely se vyšší místo určuje v tomto pořadí:

  14. místo I. ligy, 2. místo II. ligy, 3. místo II. ligy, 15. místo I. ligy

  Pokud se oba vítězové barážových „dvojutkání“ vzdají práva na účast v I. lize, nebo nezískají potřebnou licenci, získávají toto právo poražená družstva z obou barážových „dvojutkání“.

  Jak je to s termíny jednotlivých utkání?
  Upřesnění termínů jednotlivých utkání je stanoveno s předstihem a pořadí týmů po základní části na něj tedy nemá žádný vliv. Při stavbě harmonogramu utkání byl brán především ohled na rovnoměrné rozložení sil pro jednotlivé týmy a současně, aby mohl být vysílán maximální počet zápasů u TV vysílatelů.


  < zpět