<
>

Bohemians si poradili s Jabloncem a základní část zakončili na čtvrtém místě

Praha - Fotbalisté Bohemians 1905 v závěrečném 30. kole základní části FORTUNA:LIGY porazili na svém hřišti Jablonec 4:1 a do nadstavbové skupiny O titul půjdou ze čtvrtého místa. Severočechy naopak čeká skupina O záchranu. Skóre v Ďolíčku otevřel v deváté minutě Jan Matoušek a ve 20. minutě proměnil pokutový kop domácí kapitán Josef Jindřišek, jenž se stal ve věku 42 let, dva měsíce a 16 dní nejstarším střelcem nejvyšší soutěže v samostatné historii. Další góly Pražanů přidali v 54. minutě Václav Drchal a 89. minutě Erik Prekop, za hosty pouze snížil v 79. minutě Pavel Šulc.

bohemians.cz
    30. kolo, Základní částBOH4:12:0FKJ

Bohemians ukončili základní část na čtvrtém místě se ziskem 48 bodů, čímž vyrovnali výkon z ročníku 2001/02. V minulé sezoně měli na 14. místě pouze 26 bodů a museli hrát skupinu O udržení a později i baráž. O záchranu si naopak stejně jako loni zahraje Jablonec, který se po výhře Českých Budějovic 3:1 nad Pardubicemi propadl vinou horších vzájemných zápasů na 11. místo za Jihočechy.

Bohemians vstoupili do utkání aktivně a už v deváté minutě šli do vedení. Matoušek si zpracoval na hranici vápna vysoký míč a pohotově ho poslal k bližší tyči. Někdejší hráč Jablonce potvrdil vynikající jarní formu. Všech šest ligových branek v ročníku nastřílel v posledních sedmi zápasech, do kterých zasáhl.

Domácí nastoupili v retro dresech, které připomínaly mistrovskou sezonu 1982/83, a slavnostní nálada možná hrála roli i po penaltovém faulu Akpudjeho na Drchala. Zaplněný Ďolíček vyvolal k exekuci pokutového kopu kapitána Jindřiška, jenž s jistotou proměnil. Svůj první gól od 23. srpna 2020 z respektu ke svému bývalému klubu, ve kterém před takřka 20 lety debutoval v nejvyšší soutěži, příliš neslavil. Dvaačtyřicetiletý defenzivní záložník se stal nejstarším střelcem FORTUNA:LIGY a vzal rekord svému dnešnímu protihráči Hübschmanovi.

I Jablonec měl šance, Jedlička ale svůj tým podržel při Chramostově sólu i po Polidarově zakončení zblízka. Naopak zvýšit mohl Drchal, jenž poslal svou ránu těsně vedle tyče.

Třiadvacetiletý útočník se dočkal v 54. minutě. Puškáčovu hlavičku ještě Hanuš vyrazil, Drchal ale byl připravený s dorážkou. Hráč hostující ze Sparty dal šestý gól v ročníku a srovnal se s Puškáčem a Matouškem v čele týmové tabulky střelců.

Severočeši potřebovali vzhledem k vývoji utkání České Budějovice - Pardubice bodovat, dokázali ale už jen jednou snížit. V 79. minutě proběhl obranou Šulc a z nenápadné akce vstřelil čtvrtý gól v sezoně. Skóre se mohlo vzápětí znovu změnit, kdyby Drchal proměnil samostatný únik, Hanuš ale jeho pokus o lob vystihl. Výsledek tak uzavřel až střídající Prekop svou pátou trefou v ligovém ročníku.

Jablonec prohrál s dnešním soupeřem i druhý ligový duel v sezoně a nezvítězil pošesté za sebou. Pražané uspěli po předchozích dvou venkovních prohrách, doma vyhráli počtvrté v řadě.

Jaroslav Veselý (trenér Bohemians): "Pro mě je to příjemnější hodnocení než po zápase ve Zlíně, který pořád koušu velmi těžce, což hráči v posledních dnech pocítili. Dnes jsme vyhráli zaslouženě, byť to byl ošemetný zápas, protože Jablonec hrál o holý život. První gól nám pomohl a po druhé brance jsme už utkání kontrolovali k vítěznému konci. Vrátili jsme se ke hře, která nás zdobila, měli jsme lepší organizaci hry a byl to zase jednolitý tým, který si šel od začátku za třemi body. Všechno nám zapadlo i do rámce oslav mistrovské sezony, které dnes v Ďolíčku byly. Nemáme nikoho přesně určeného na penaltu, jen okruh hráčů. Naposledy Puškáč nedal, tak si ji vzal Pepa Jindřišek jako kapitán. Jsem rád, že jsem mohl být u jeho rekordu v počtu startů za Bohemku a teď i u dalšího."

David Horejš (trenér Jablonce): "Obrovské zklamání z výkonu a i toho, že jsme spadli do spodní skupiny. Myslím, že jsme celé jaro předváděli slušné výkony, bohužel poslední dva zápasy venku to znehodnotily. V defenzivě jsme si počínali tristně, dostat za tři zápasy 11 gólů je neadekvátní. Bohemka nám dala první dva góly ze situací, na které jsme se připravovali. Navíc se nám hned v úvodu zranil Sejk, bohužel se potýkáme celou sezonu s tím, že nám chybí klíčoví hráči. Poslední týdny jsme nezvládli, asi je to i o sebevědomí, že si hráči nevěří a kupí chybu za chybou."

Bohemians Praha 1905 - FK Jablonec 4:1 (2:0)

Branky: 9. Matoušek, 20. Jindřišek z pen., 54. Drchal, 89. Prekop - 79. Šulc.
    Rozhodčí: Batík - Caletka, Antoníček - Petřík (video).
    ŽK: Vondra, Puškáč - Akpudje, Martinec.
    Diváci: 5679.

Bohemians: Jedlička - Hůlka, Křapka, Vondra - Köstl, Jindřišek, Jánoš (69. Morávek), Kovařík (82. Nový) - Matoušek (69. Hála), Drchal (90. Mužík) - Puškáč (82. Prekop). Trenér: Veselý.

Jablonec: Hanuš - Akpudje (46. Patrák), Martinec, Král - Šulc, Souček, Hübschman, Polidar - Jovovič (64. Černák), Chramosta (74. Ikaunieks) - Sejk (14. Štěpánek). Trenér: Horejš.