14FC Zlín2936:6025
    15SK Dynamo České Budějovice2932:6023
    16MFK Karviná2929:5222

Pardubice gólem Černého zvítězily v derby nad Hradcem

Pardubice - Fotbalisté Pardubic porazili ve 28. kole FORTUNA:LIGY ve východočeském derby Hradec Králové 1:0. Svěřenci trenéra Radoslava Kováče vyhráli po třech porážkách a odpoutali se z posledního místa, na němž je nyní Zlín. "Ševci" ztrácejí na patnácté Východočechy tři body, k dobru mají nedělní utkání na hřišti obhájce titulu Plzně.

28. kolo, Základní částPCE1:00:0HKR

O triumfu Pardubic rozhodl v 56. minutě bývalý hráč Hradce Pavel Černý. V závěru utkání byl po druhé žluté kartě vyloučen hostující obránce Michael Leibl. Pardubice zdolaly Hradec i podruhé v ligové sezoně, na podzim na jeho hřišti zvítězily 3:1. "Votroci" prohráli v nejvyšší soutěži po dvou vítězstvích 2:1 a neúplné tabulce zůstali sedmí.

Východočeské ligové derby se poprvé uskutečnilo na domovském stadionu jednoho z mužstev, Pardubice předtím působily v azylu v Ďolíčku, Hradec zase domácí utkání hraje v Mladé Boleslavi. Hostům potřetí za sebou chyběl nemocný trenér Miroslav Koubek, na lavičce ho opět zastoupil asistent Stanislav Hejkal.

První poločas nabídl pouze dvě příležitosti. V šesté minutě Harazimův centr zprava propadl na malé vápno k Novotnému, hostující záložník však gólmana Nitu zblízka nepřekonal. Nepříliš pohledná hra pokračovala po zbytek úvodního dějství, na jehož konci domácí středopolař Hlavatý tváří v tvář brankáři Bajzovi neuspěl.

Pardubice vstoupily do druhé půli aktivněji a v 56. minutě skórovaly. Hlavatý se obtočil kolem Kodeše a našel Černého, jenž zakončil po zemi k tyči. Osmatřicetiletý útočník vstřelil čtvrtý gól v ligové sezoně, z úcty ke svému bývalému týmu ho však příliš neslavil. Vítěznou trefu proti Hradci zaznamenal i v podzimním vzájemném utkání. Za "Votroky" hráli také jeho otec Pavel a dědeček Jiří, jenž s ním v roce 1960 získal jediný titul v klubové historii. Pardubice daly 25. gól v sezoně nejvyšší soutěže, nadále však mají nejhorší útok ze všech celků.

Krátce nato Hlavatý po rohovém kopu zamířil z voleje těsně vedle. Domácí mohli zvýšit v 76. minutě, do rány nejlepšího ligového střelce Pardubic Janoška se však obětavě vložil Kodeš. Později Janošek po protiútoku hledal před brankou střídajícího Helešice, ten se však k zakončení nedostal. V 87. minutě nastoupil premiérově v ligovém ročníku po dlouhém zranění devětatřicetiletý pardubický záložník Jeřábek.

V 90. minutě uviděl druhou žlutou Leibl. "Votroci" desátou červenou kartou v ročníku nejvyšší soutěže potvrdili pozici týmu s nejvíce vyloučenými hráči. Pardubice doma v lize neprohrály čtvrtý z posledních pěti zápasů a v sezoně tam získaly 17 z celkových 25 bodů.

FK Pardubice - FC Hradec Králové 1:0 (0:0)

Branka: 56. Černý.
    Rozhodčí: Szikszay - Mokrusch, Volf - Kocourek (video).
    ŽK: Kostka, Vacek, Chlumecký, Helešic, Pikul, Nita - Klíma, Leibl, Bajza.
    ČK: 90. Leibl.
    Diváci: 4450.

Pardubice: Nita - Icha, Hranáč, Vlček, Chlumecký - Vacek - Kostka (82. Helešic), Hlavatý (82. Darmovzal), Janošek (87. Jeřábek), Sychra (71. Pikul) - Černý (71. Krobot). Trenér: Kováč.

Hradec: Bajza - Klíma (72. Kučera), Čech, Leibl - Harazim, Smrž, Kodeš (83. Dvořák), Novotný (61. Matěj Koubek) - Rada, Ryneš - Vašulín. Trenér: Hejkal.