<
>

Sparta obrátila zápas s Mladou Boleslaví a poprvé na jaře zvítězila

Praha - Fotbalisté Sparty v 18. kole FORTUNA:LIGY po obratu porazili Mladou Boleslav 4:1. Hosty poslala ve třetí minutě do vedení čerstvá posila Michal Tomič, hned za další tři minuty ale srovnala finská zimní akvizice Letenských Kaan Kairinen a ještě do přestávky otočil stav z penalty Ladislav Krejčí mladší. V závěru pojistil výhru Pražanů dvěma góly střídající Martin Minčev.

sparta.cz
    18. kolo, Základní částACS4:12:1MBL

Sparta si po remíze v Olomouci připsala úvodní jarní vítězství a z třetího místa tabulky nadále ztrácí sedm bodů na vedoucí Slavii. Boleslav prohrála poprvé po třech kolech a figuruje na desáté pozici.

V mladoboleslavské základní sestavě chyběl zkušený bývalý záložník Sparty Matějovský, naopak hned od začátku nastoupil Tomič, který přišel na hostování ze Slavie. Do letenské defenzivní trojice se při zdravotních problémech Vitíka se Sörensenem zatáhl kapitán Ladislav Krejčí mladší, naopak Čvančara se po zranění hlavy z úvodního jarního kola v Olomouci dal do pořádku. Premiérový soutěžní start za Pražany si připsal Kairinen.

Mladoboleslavští začali nečekaně velkým náporem a brzy otevřeli skóre. Žitného ještě ve velké šanci vychytal Kovář, ale ve třetí minutě už hosté vedli. Odražený balon napálil daleko za vápnem Tomič a zřejmě mírně tečovaná střela zapadla k tyči. Slovenský bek si připsal druhou branku v české lize.

Sparťané hned za tři minuty srovnali. Kuchta přistrčil míč Kairinenovi a ten přízemním pokusem zpoza vápna srovnal. Finský záložník zaznamenal první soutěžní gól za Spartu. V mladoboleslavské brance v lize poprvé od prosince 2020 nastoupil Mikulec, který ve 27. minutě chytil Zeleného pokus a chvíli nato si poradil i s Haraslínovým zakončením.

V 36. minutě už Letenští dokonali obrat. Tomič v pokutovém území fauloval Haraslína, sudí Hocek po zásahu videorozhodčího a přezkoumání situace nařídil penaltu a Krejčí střelou k tyči překonal Mikulce. Sparťanský kapitán skóroval poprvé od 8. října. Hostující Ladra trefil boční síť.

Po změně stran poslal mladoboleslavský trenér Hoftych do hry Matějovského. V 54. minutě hlavičkoval Šimek kousek nad, ale jinak byla dál nebezpečnější Sparta. Neprosadili se ale Kuchta ani Kairinen a po něm střídající Mabil.

Pražané pojistili náskok až v závěru. V 82. minutě vyslal Daněk do úniku střídajícího Minčeva a ten propálil Mikulce. Bulharský ofenzivní hráč pak v páté minutě nastavení po Kairinenově přihrávce obešel hostujícího gólmana a po kličce svou druhou brankou v utkání upravil na 4:1. Sparta doma v lize popáté za sebou zvítězila.

Brian Priske (trenér Sparty): "Vstup do utkání se nám nepovedl, ale ukázali jsme dobrou mentalitu, i když jsme si zápas udělali těžší. Šli jsme do něj s cílem získat tři body a také předvést dobrý výkon. Hlavní je ovšem výhra, protože první vítězství v novém roce se nikdy nerodí lehce. Hrajeme teď prostě jiné typy zápasů než v závěru podzimu, kdy se nám dařilo. Hodně držíme míč, ale na těžkém terénu je to složité, třeba stopeři podstupují spoustu soubojů. Musíme se zkrátka zlepšit, když máme míč v držení, opustit soubojový ráz zápasů."

Pavel Hoftych (trenér M. Boleslavi): "Dali jsme rychle krásný gól, Sparta krátce po nás také. Škoda, že jsme neudrželi vedení déle, potrápili bychom Spartu víc. Výsledek neodpovídá předvedené hře, bohužel jsme neproměnili šance. Do 82. minuty byl zápas otevřený, ve druhé půli jsme měli i více ze hry. Vyrovnávací gól jsme ale nedali. Jen škoda závěru, ale hráli jsme už vabank."

AC Sparta Praha - FK Mladá Boleslav 4:1 (2:1)

Branky: 82. a 90.+5 Minčev, 6. Kairinen, 36. Ladislav Krejčí II - 3. Tomič.
    Rozhodčí: Hocek - Váňa, Machač - Szikszay (video).
    ŽK: Kairinen, Kuchta - Tomič, Matějovský.
    Diváci: 10.333.

Sparta: Kovář - Vydra, Panák, Ladislav Krejčí II - Mejdr, Sadílek (66. Pavelka), Kairinen, Zelený - Čvančara (66. Mabil), Haraslín (74. Daněk) - Kuchta (74. Minčev). Trenér: Priske.

M. Boleslav: Mikulec - Šimek, Karafiát, Suchý - Tomič (72. Ekpai), Donát (46. Matějovský), Žitný (72. Škoda), Fulnek - Mareček (65. Stránský), Kušej (79. Skalák) - Ladra. Trenér: Hoftych.