<
>

Nepromeškali jedinou minutu. Tady jsou hráči, kteří mezi elitou jedou nonstop

Praha – Do šestnácti kol FORTUNA:LIGY v roce 2022 zasáhlo více než 300 hráčů. Pouze čtyři z nich ale tuto část nejvyšší soutěže odehráli kompletní a do statistik jim tak přibylo 1440 minut. Takové „držáky“ byste marně hledali na soupisce u elitní trojice ve složení Plzeň, Slavia, Sparta, na druhou stranu nekopou ani v klubech ze spodních pater tabulky. Navíc je spojují posty, všichni se pohybují v obraně.

fkmb.cz / fchk.cz / skcb.cz / bohemians.cz

První tváří FORTUNA:LIGY, jež zatím nevynechala ani minutu, je Antonín Křapka. Prostřední stoper v tříobráncovém systému Bohemians 1905 byl u šesti výher i porážek a čtyř remíz svého týmu. Když už se rozhodl ohrozit soupeřovu branku, většinou skóroval. Gólem skončily čtyři z jeho pěti střel na bránu, dohromady si přitom připsal sedm pokusů. Z čtveřice vzorných je nejen nejproduktivnější (4+0) – a vůbec neproduktivnější bek soutěže. Pochlubit se může také nejvyšší úspěšností přihrávek. Spoluhráče našel minimálně každou čtvrtou (81,7 %), celkem šlo o 312 nahrávek.

Ondřej Karafiát začal aktuální sezonu na levém kraji obrany, po změně rozestavení se ale přesunul na stejnou (případně velmi podobnou) pozici jako Křapka. Na poměry stopera byl střelecky aktivní. Do zakončení se dostal desetkrát, pouze dvakrát však dokázal usměrnit míč na branku. Také opora Mladé Boleslavi si udržuje úspěšnost přihrávek přes 80 procent (80,5 %), z hlediska jejich počtu je na tom z čtveřice hráčů s 1440 minutami nejlépe (708). Vedle toho vyslal nejvíce pobídek do gólových šancí – pět. Zároveň však nejčastěji fauloval, statistici mu za šestnáct zápasů napočítali čtrnáct nedovolených zákroků.

Královehradecký Jakub Klíma jako jediný z výjimečného kvarteta FORTUNA:LIGY zaznamenal gólovou asistenci. Také on operuje v tříobráncové řadě. Zatímco Křapka kope uprostřed a Karafiát občas vymění střed za levou stranu, Klímu nasazuje trenér Koubek jako pravého stopera. Pod gól se podepsal v říjnu na stadionu Českých Budějovic, kde „votroci“ zvítězili 3:0. Po přestávce připravil klíčovou rozdílovou trefu Filipu Kubalovi. Ve vápně jej našel dlouhým pasem, po kterém hostující útočník poslal balon ke vzdálenější tyči. Východočeské jistotě se daří v driblincích, úspěšných jich předvedla šestnáct.

Výčet naprosto nepostradatelných uzavírá Martin Králik. Na rozdíl od předchozích jmen nastupuje v Českých Budějovicích především uprostřed čtyřčlenné obranné linie. V té figuroval v celkem jedenácti utkáních, čtyřikrát si ale vyzkoušel i tříobráncový systém (a jednou pětiobráncový). Sedmadvacetiletý Slovák spolu s „klokanem“ Křapkou pronikl také mezi střelce. Prosadil se hned v prvním kole F:L. V Ďolíčku, kde hrají své domácí duely vedle Bohemians Pardubice, zpečetil výhru Dynama 2:0. Z šestnácti kol vyšel s přesně třetinovou úspěšností střelby, kromě gólového pokusu z konce července totiž protivníkova brankáře neprověřil (dvakrát minul).