<
>

Teplice si poradily s Libercem a na vlastní půdě podruhé v řadě vyhrály

Teplice - Fotbalisté Teplic v 16. kole FORTUNA:LIGY porazili na svém hřišti Liberec 2:1 a částečně mu oplatili srpnový debakl 1:5 z úvodního vzájemného duelu sezony. Domácí poslal do vedení v šesté minutě útočník Filip Žák, v 18. minutě ale srovnal obránce Jan Mikula. Zápas na teplických Stínadlech rozhodl v 60. minutě záložník Jakub Urbanec. Utkání ovlivnila hustá mlha, kvůli které byl duel na chvíli přerušen a většina druhého poločasu se hrála bez videorozhodčího (VAR).

Jaroslav Appeltauer/fcslovanliberec.cz
    16. kolo, Základní částTEP2:11:1LIB

"Skláři" v nejvyšší soutěži vyhráli třetí z posledních čtyř domácích utkání a v neúplné tabulce se posunuli na 12. místo. Slovan prohrál venku počtvrté v řadě a je osmý.

Liberec vstoupil do utkání aktivněji, domácí ale udeřili hned z první útočné akce. Žák si naskočil na Trubačův centr a hlavičku umístil k tyči do protipohybu brankáře Vliegena. Sedmadvacetiletý útočník se sedmou brankou v ročníku posunul do čela klubové tabulky střelců.

V 18. minutě hosté vystihli riskantní Grigarovu rozehrávku, Van Buren prostrčil míč na Mikulu a ten po kličce teplickému gólmanovi srovnal premiérovou trefou v sezoně na 1:1.

Slovan byl v dalších minutách nadále aktivnější, s houstnoucí mlhou se ale na Stínadlech hra vyrovnala a zbytek první půle se obešel bez vážnějších příležitostí. Viditelnost se ještě výrazně zhoršila přes poločasovou pauzu a po změně stran se pokračovalo se zeleným reflexním míčem. Hlavní rozhodčí Hocek navíc prostřednictvím hlasatele oznámil, že vzhledem k nepříznivým klimatickým podmínkám bude druhá půle pokračovat bez použití systému VAR.

V 52. minutě částečně napravil zaváhání před inkasovanou brankou Grigar, jenž nadvakrát vychytal ve velké šanci Valentu. Po hodině hry tak přišel na druhé straně velký moment Urbance, jehož prudkou ránu dokázal Vliegen vyrazit pouze do břevna, od kterého míč skončil v síti. Třicetiletý záložník dal ve své debutové prvoligové sezoně pátý gól a stylově oslavil návrat do základní sestavy, v níž kvůli zranění dva měsíce chyběl.

Vzápětí rozhodčí Hocek kvůli stále větší mlze duel přerušil, po debatách u laviček ale zápas po třech minutách znovu pokračoval. Domácí fotbalisté si v závěru poradili s těžkými podmínkami lépe a soupeře do tlaku nepustili. Naopak pojistku mohli přidat postupně Trubač, Mareček a Hyčka, Vliegen ale držel Slovan ve hře.

Neprosadil se ani nizozemský útočník Van Buren, jenž v srpnu nasázel "Sklářům" hattrick. Od 82. minuty se utkání dohrávalo opět i s videorozhodčím.

Jiří Jarošík (trenér Teplic): "Chtěli jsme se rozloučit s podzimem dobře a získat tři důležité body. Zvládli jsme to především týmově. Zápas byl hodně podobný s tím proti Olomouci, zase jsme přežili šance v úvodu druhého poločasu, pak jsme dali krásný gól na 2:1 a zbytek zápasu i v takovém počasí uhráli. Dlouho jsem takovou mlhu nezažil, bál jsem se, aby se to vůbec dohrálo. Za 19 bodů po 16 kolech jsme rádi, po dlouhé době tu konečně může být větší klid na zimní přípravu, bude se nám všem pracovat jinak. Kdybychom bodovali i venku, tak jsme v tabulce ještě úplně jinde. Je to ale dobrý základ, teď na něj musíme navázat."

Luboš Kozel (trenér Liberce): "Dneska můžu hodnotit tak první poločas. Chtěli jsme hrát, ale domácí dali z první akce gól, čímž určili ráz zápasu a čekali na naše chyby. Nám se pak dařilo získávat míče tlakem na útočné polovině, jednu situaci jsme dotáhli do gólu a vrátili se do zápasu. Utkání se lámalo v úvodu druhé půle, která nám herně vyšla a měli jsme tři šance, soupeře ale podržel brankář Grigar. Vzápětí jsme inkasovali krásnou branku a pak už jsem toho moc neviděl. Už na začátku druhého poločasu jsem říkal, že podmínky jsou kvůli mlze neregulérní. Rozhodčí mi oponoval, že na hřišti vidí, ale já tvrdil, že by měli vidět i diváci na tribunách, když si zaplatili za lístek. Dohrálo se to jen proto, že se to dohrát chtělo. Jsme zklamaní, zápas měl skončit minimálně remízou, šance jsme na to měli."

FK Teplice - FC Slovan Liberec 2:1 (1:1)

Branky: 6. Žák, 60. Urbanec - 18. Mikula.
    Rozhodčí: Hocek - Pečenka, Slavíček - Petřík (video).
    ŽK: Gning - Mikula.
    Diváci: 2022.

Teplice: Grigar - Vondrášek, Knapík, Hybš - Hyčka, Kučera, Jukl, Urbanec - Trubač - Gning (90.+2 Fila), Žák (77. Mareček). Trenér: Jarošík.

Liberec: Vliegen - Gebre Selassie, Talovjerov, Plechatý - Fukala (67. Preisler), Červ, Valenta (67. Frýdek), Višinský, Mikula (81. Kozák) - Van Buren, Rabušic (62. Rondič). Trenér: Kozel.