<
>

304. derby ovládla Slavia, odvěkého rivala smetla 4:0

Praha - Fotbalisté Slavie ve šlágru 13. kola FORTUNA:LIGY v přímém souboji o druhé místo v tabulce rozdrtili Spartu 4:0 a zaznamenali nejvyšší výhru v pražském derby v samostatné historii. Letenští prožili svůj nejhorší poločas v samostatné historii nejvyšší soutěže a všechny čtyři branky inkasovali už do přestávky. Postupně se trefili Václav Jurečka, Jakub Hromada, Lukáš Masopust a Peter Olayinka.

SK Slavia Praha
    13. kolo, Základní částSLA4:04:0ACS

Slavia oplatila rivalovi porážku ze závěru nadstavby minulé ligové sezony. "Červenobílí" vyhráli i sedmý domácí zápas tohoto ročníku FORTUNA:LIGY  a zaznamenali při tom 32 branek. Slávisté dál ztrácejí z druhého místa tabulky čtyři body na obhájce titulu z Plzně, který má utkání k dobru. Sparta vyrovnala svou nejvyšší porážku v samostatné ligové historii, po 11 kolech prohrála a na třetí příčce má pětibodové manko na celek z Edenu.

Slavistický trenér Trpišovský postavil do základní sestavy útočníka Jurečku, na pozici defenzivních záložníků pak při velké marodce dostali šanci Hromada a Oscar. Dánský kouč Sparty Priske nasadil na pravé křídlo defenzivněji laděného Wiesnera a na hrotu nechyběl Kuchta, který dal v létě při návratu z Ruska přednost Letenským před Slavií, kde předtím působil. Domácí fanoušci na něj pískali a neodpustili si ani nadávky.

"Červenobílí" v zaplněném Edenu začali aktivně a hned v páté minutě po obrovské chybě hostující defenzivy otevřeli skóre. Vitík chtěl poslat malou domů brankáři Kovářovi, jeho pomalou hlavičku ale vystihl Jurečka a sám před sparťanským gólmanem nezaváhal. Slávistický útočník navázal na trefu z minulého kola.

Domácí ve 12. minutě zvýšili. Odražený míč propadl k Hromadovi a ten zpoza vápna přízemní střelou k bližší tyči prostřelil Kováře. Slávistický záložník skóroval v lize poprvé od února. V 18. minutě po centru a nejistém zákroku Kováře skončil míč ve sparťanské síti znovu, ale sudí Zelinka odpískal domácím útočný faul na gólmana.

Ve 23. minutě Jurečka tečoval střílený centr vedle, ale za dalších sedm minut už špatně bránící Sparta inkasovala potřetí. Kovář po rohovém kopu vyboxoval vysoký zblokovaný míč jen před sebe a nepokrytý Masopust s pomocí břevna zvýšil na 3:0.

Poté poprvé výrazně zahrozili i Letenští. Kuchta obrat o balon Ousoua, ale brankář domácích Kolář tečovaný pokus na bližší tyči vyrazil na roh. Sparťanský trenér Priske už v první půli dvakrát vystřídal a místo Daňka s Wiesnerem nasadil Karabce s Minčevem.

Hostům to ale nepomohlo a ve třetí minutě nastavení první půle dostali další gól. Jurečka z pravé strany přihrál do vápna a Olayinka z první prostřelil Kováře. Slavia prožila nejlepší úvodní dějství v derby v samostatné historii, naopak Sparta odehrála v nejvyšší soutěži nejhorší poločas od rozdělení federace.

O vítězi bylo už do přestávky prakticky rozhodnuto a po změně stran tempo výrazně opadlo. Zároveň přibylo ostrých soubojů. Sparta v minulé sezoně i s domácím pohárem vyhrála tři ze čtyř derby, tentokrát ale utrpěla nejvyšší porážku od Slavie v samostatné historii. "Červenobílí" překonali dvě vítězství 4:1 z let 2005 a 2008.

Jindřich Trpišovský (trenér Slavie): "Samozřejmě skvělý výsledek. Snový vstup do zápasu, aktivitou jsme si vynutili situace, po kterých přišly góly. Byli jsme produktivní. Hodně nám pomohl první gól, v těchto velkých zápasech vždy ulehčí vstup. Dali jsme rychle dvě branky a ještě jeden gól, který nebyl uznaný. Plus jsme hlavně v první půli byli hodně nebezpeční ze standardních situací. Vyhrávali jsme osobní souboje, byli jsme důrazní. Celkově jsme kontrolovali hru, kromě jedné ztráty a zákroku Koliho (Koláře) jsme soupeře nepustili do zakončení. Z naší strany po všech stránkách dominantní výkon s dobrými individuálními výkony. Dlouho jsem neviděl takovouhle nažhavenost na zápas, všichni hráči se dotkli optimálního výkonu."

Brian Priske (trenér Sparty): "Neřekl bych, že jsme sem přijeli nepřipraveni. Věnovali jsme hodně času videu, věděli jsme, jak bude Slavia hrát. Ale prvních 45 minut bylo z naší strany trapných. Slavia nás přehrála fyzickou silou, přeběhala nás, mnoho našich hráčů dnes zahrálo pod své možnosti. Jsem zklamaný, jak jsme zareagovali na první inkasovaný gól. Osobní chyby se mohou stát, tým musí držet pospolu a společně to řešit. Chybělo nám sebevědomí v ofenzivě, nechtěli jsme útočit. Inkasované góly byly vánoční dárky pro Slavii, první branka ani nebyla šance. Můžu se jen omluvit fanouškům. Prohráli jsme bitvu, bolí to, ale musíme to akceptovat a pracovat na tom, aby se už takový výkon neopakoval. Musíme hrát mnohem lépe."

SK Slavia Praha - AC Sparta Praha 4:0 (4:0)

Branky: 5. Jurečka, 12. Hromada, 30. Masopust, 45.+3 Olayinka.
    Rozhodčí: Zelinka - Nádvorník, Paták - Klíma (video).
    ŽK: Tiéhi, Olayinka - Daněk, Minčev, Mejdr.
    Diváci: 19.370 (vyprodáno).

Slavia: Kolář - Masopust, Ousou, Kačaraba, D. Jurásek - Oscar (89. Kričfaluši), Hromada (74. Tiéhi) - Douděra (66. Usor), Lingr (89. Ewerton), Olayinka - Jurečka (74. Tecl). Trenér: Trpišovský.

Sparta: Kovář - Mejdr, Vitík, Sörensen, Höjer - Pavelka, Sadílek (60. Zelený) - Wiesner (39. Minčev), Daněk (39. Karabec), Haraslín (60. Čvančara) - Kuchta (74. Sáček). Trenér: Priske.