13FK Jablonec22:51
    14FC TRINITY Zlín21:41
    15FK Teplice23:71
    16FK Pardubice21:40

Pohárová Evropa: Plzeň a Slavia se přiblížily postupu, Slovácko v Turecku neuspělo

Praha – Další kvalifikační zápasy evropských pohárů odehrály v prvním srpnovém týdnu tři české kluby z FORTUNA:LIGY. Plzeň ve třetím předkole Ligy mistrů zvítězila v moldavském Kišiněvě, kde kvůli hrozbě války hraje své domácí zápasy Šeriff Tiraspol, poměrem 2:1. Slavia doma ve třetím předkole Evropské konferenční ligy porazila řecký Panathinaikos Athény 2:0, i když stejně jako soupeř dohrávala v deseti. Naopak Slovácko na hřišti tureckého Fenerbahce Istanbul prohrálo 0:3 a v odvetě třetího předkola Evropské ligy v Uherském Hradišti bude odvracet vyřazení.

Jan Kubíček/fcviktoria.cz

Skóre prvního poločasu duelu mezi Šeriffem a Plzní určily penalty. Po Sýkorově ruce v šestnáctce se k exekuci pokutového kopu postavil Rasheed a střelou do šibenice nedal Staňkovi šanci. Brankář Plzně navíc skočil na opačnou stranu, než domácí hráč zakončoval. Viktoria však za pět minut odpověděla. Gólman Abalora nedovoleně zastavil Havla a také Chorý z penaltového puntíku poslal balon do horní části branky. Rozhodující okamžiky střetnutí nastaly v úvodní desetiminutovce druhé půle. Staněk nejprve vytěsnil na břevno přímý kop Pernambuca, v 55. minutě pak šampionovi FORTUNA:LIGY zařídil výhru hlavou Bucha. Výběr kouče Bílka z Moldavska odcestoval s výhrou 2:1.

První klíčový moment utkání Slavie s Panathinaikosem přišel v závěru první půle. Hostující Palacios ve vápně nafilmoval pád a dostal druhou žlutou kartu. Francouzský rozhodčí Ruddy Buquet tak následně musel vytáhnout i kartu červenou. Sešívaní si přesilovkou pomohli k vedení ještě do pauzy. V nastavení prvního poločasu kopali roh, po kterém vznikl závar. Úspěšnou dorážkou ke vzdálenější tyči ho nakonec završil Schranz. Zkraje druhého dějství se sice síly na trávníku vyrovnaly, po zákroku u středového kruhu na unikajícího hráče Řeků musel do sprch Santos. Slávisté ale za chvíli podruhé udeřili. Ewerton trefil tyč a brankáře Brignoliho vzápětí propálil Usor. Vicemistr FORTUNA:LIGY v Edenu nezaváhal, do odvety si ponese výhodu dvou branek.

Slovácko u průlivu Bospor přežilo dvě velké šance soupeře, v sedmnácté minutě ale poprvé inkasovalo. Tlak Fenerbahce využil přesnou přízemnou střelou z velkého vápna Mor. Podruhé se Turci prosadili krátce před přestávkou. Ve druhé minutě nastavení prvního poločasu se z přímého kopu krásně trefil k bližší tyči Lincoln. Moravané navíc od 48. minuty hráli v oslabení, druhou žlutou kartu a následně červenou totiž viděl Hofman. Vítězství instanbulského týmu pečetil v 81. minutě opět Lincoln. Kroucený pokus opřel o levou tyč, od které se balon odrazil do sítě. Vítěz MOL Cupu tak na svém stadionu bude muset skórovat minimálně třikrát, jinak v kvalifikaci o Evropskou ligu dál nepostoupí. V případě prohry ale z pohárů nevypadne, v play-off o postup do Evropské konferenční ligy by narazil na lepšího z dvojice AIK Stockholm – Škendija Tetovo.

FC Šeriff Tiraspol – FC Viktoria Plzeň 1:2 (1:1)