14FK Pardubice1619:3511
    15MFK Karviná1614:315
    16FK Teplice1613:355

437! Milan Petržela se stal novým rekordmanem FORTUNA:LIGY v počtu zápasů

Praha – Záložník Slovácka Milan Petržela odehrál v neděli proti Spartě 437. utkání ve FORTUNA:LIZE a stanovil nový rekord soutěže. Někdejší reprezentant a účastník milionářské Ligy mistrů, který působil také v Jablonci, na Letné a především v Plzni, překonal Stanislava Vlčka. Bývalý útočník Bohemians 1905, Českých Budějovic, Olomouce a Slavie držel prvenství v počtu zápasů ve F:L téměř na den přesně devět let.

fcslovacko.cz
    15. kolo, Základní částSLO4:02:0SPA

Osmatřicetiletý Petržela, rodák z Hoštic-Heroltic na Vyškovsku, dosud zasáhl do osmnácti sezon nejvyšší soutěže. Za 437 zápasů nastřílel 54 gólů a přidal 55 asistencí. Debut ve FORTUNA:LIZE si v dresu Slovácka, kde působí i nyní, odbyl 13. září roku 2003 proti Příbrami. Na trávník se tehdy – ve dvaceti letech – dostal jako střídající hráč a zaznamenal premiérových 21 odehraných minut. Slovácko zvítězilo 1:0 gólem Jana Nezmara ze samotného závěru.

Sám Petržela skóroval hned v dalším kole na stadionu Sparty. Do utkání opět zasáhl z lavičky, tentokrát ale strávil hřišti hodinu (61 minut). Trefil se v osmdesáté minutě, kdy snižoval na průběžných 1:2 z pohledu moravského celku. Jeho přesný zásah ale k vyrovnání nepomohl, hosté nakonec odcestovali z Prahy s porážkou 1:3. Pro mladého záložníka šlo o jedinou branku v sezoně, během níž nasbíral rovné dvě desítky startů.

Právě se Spartou souvisela další část Petrželovy kariéry, na jaře 2006 se jí upsal na tři roky. Z Letné ale putoval na hostování do Jablonce. V rudém dresu sehrál na úrovni F:L pouze epizodní roli, v prosinci 2007 se na devět minut objevil v bezgólovém zápase na půdě ostravského Baníku. Ve Spartě alespoň poprvé přičichl k evropským pohárům, když si prostřednictvím střídání vyzkoušel dva duely Poháru UEFA. V zimě 2008 zamířil na hostování do Plzně, která jej o pár měsíců později koupila.

Jak se později ukázalo, přestup na západ Čech byl klíčovou událostí Petrželovy fotbalové dráhy. „O Milana byl mezi prvoligovými kluby velký zájem a jsem moc rád, že jsme se dohodli,“ řekl v květnu před třinácti lety serveru iDnes.cz Adolf Šádek, tehdejší sportovní manažer Viktorie. Petržela zažil v plzeňském prostředí zlaté roky, které se z velké části překrývají s úspěšnou érou celého klubu. Ve městě značky Škoda a světoznámého piva se podílel na zisku čtyř mistrovských titulů ve FORTUNA:LIZE. První slavil v roce 2011, další přišly v letech 2015, 2016 a 2018 (v roce 2010 navíc s Plzní vyhrál domácí pohár a v roce 2015 superpohár).

Milan Petržela v dresu Plzně. Foto: fcviktoria.cz.

Petržela si pod trenérem Pavlem Vrbou vybudoval stabilní pozici na pravém křídle plzeňské sestavy. Zahrozit dokázal střelou, přihrávkou i svou rychlostí a pohyblivostí. K posledním dvěma vlohám jej předurčoval nemalý vzrůst v podobě 172 centimetrů. V paměti fanoušků Viktorie dodnes zůstává například jeho průnik z domácího zápasu proti Hradci Králové, který se uskutečnil 28. října roku 2011. Hbitý záložník v 65. minutě, za stavu 2:0 pro Západočechy, prošel od vlastního vápna až na úroveň penalty na protějším konci hřiště. Sólo, které ani jeden z královehradeckých hráčů nedokázal zastavit, pak ozdobil přízemním gólovým pokusem. Zkrátka akce jako v podání Lionela Messiho.

S hvězdným Argentincem se Petržela dvakrát setkal přímo na hrací ploše. S Plzní totiž kromě domácí soutěže zanechal nemalou stopu i na evropské klubové scéně. Třikrát si zahrál skupinovou fázi Ligy mistrů, šestkrát pak základní skupinu či vyřazovací boje Evropské ligy (nástupce Poháru UEFA). S Barcelonou s Messim v sestavě se viktoriáni střetli v sezoně 2011/12. Při domácím duelu, na který tehdy došlo v pražském Edenu, mohl být rychlonožka s číslem 11 na drese za hrdinu. Osamocený postupoval sám na brankáře Valdése, obrovskou šanci ale neproměnil.

Výkony v Plzni vynesly Petrželovi také pozvánky do reprezentace a angažmá v zahraničí. Za národní tým zasáhl do devatenácti zápasů, včetně Mistrovství Evropy 2012 v Polsku. Po šampionátu přestoupil z Viktorie do německého Augsburgu. S klubem z Bundesligy podepsal tříletou smlouvu, ovšem nedokázal se v něm pořádně prosadit. Po sezoně 2012/13 se proto dohodl na předčasném ukončení kontraktu a vrátil se do Plzně.

S Viktorií se rozloučil až v roce 2019 – po více než 250 zápasech a 37 gólech ve FORTUNA:LIZE. Zamířil tam, kde jeho velká kariéra odstartovala. Do Slovácka. S ním v loňské sezoně obsadil mezi českou elitou čtvrté místo, jež znamenalo postup do předkola nově utvořené Evropské konferenční ligy. Svěřenci kouče Svědíka narazili na bulharský Lokomotiv Plovdiv, s nímž vypadli po domácím penaltovém dramatu. Petržela si pohárové statistiky vylepšil na 75 zápasů, ve kterých vstřelil sedm branek (všechny v dresu Plzně).

V letošním ročníku odehrál Milan Petržela zatím patnáct zápasů. Za Slovácko v nich nastřádal 1018 minut, 3 góly a 2 asistence.