<
>

Čechy k osmifinále přiblížili i hráči z FORTUNA:LIGY, za Slovensko na Euru debutoval Hancko

Hned osm hráčů z české FORTUNA:LIGY zasáhlo do druhých zápasů Česka a Slovenska na Euru 2020. Zatímco Češi vybojovali důležitý bod, který je přiblížil k osmifinále, jejich východní sousedé podlehli těsně Švédsku.

sparta.cz

Skupina D: Chorvatsko - Česko 1:1 (0:1)

Branky: 47. Perišić (Kramarić) – 37. Schick (pen.)

Sestava Česka: Vaclík – Coufal, O. Čelůstka, Kalas, Bořil – Souček, Holeš (63. Král) – Masopust (63. Hložek), Darida (87. Barák), Jankto (74. Ševčík) – Schick (74. Krmenčík).

Český tým vyzval v pátek Chorvaty a po úvodním vítězství nad Skotskem by v případě dalšího plného zisku bodů mohl slavit postup ze skupiny. Mírným favoritem byl ovšem soupeř z Balkánu. Do utkání zasáhlo celkem šest hráčů z české nejvyšší soutěže.

První poločas přinesl českou radost, když po zásahu videorozhodčího dostal národní tým možnost penalty, kterou proměnil sám faulovaný Patrik Schick. Nynější hráč Leverkusenu se v tuzemské soutěži předvedl v dresu Sparty a Bohemians. Na začátku druhé půle srovnal chorvatský rychlík Ivan Perišič. Přestože na obou stranách byly k vidění další šance, nakonec si týmy body rozdělily.

Obránce Sparty Ondřej Čelůstka opět odehrál celé utkání, stejně jako jeho parťák z obrany a hráč mistrovské Slavie Jan Bořil. Další tři slávisté a jeden sparťan se dostali do hry na část zápasu. Zatímco "sešívaní" Tomáš Holeš a Lukáš Masopust nastoupili v základní sestavě a oba v 63. minutě zápasu střídali, sparťan Adam Hložek naskočil ve stejnou chvíli za Masopusta do hry a v 74. minutě se na hřiště v Glasgow dostal místo Jakuba Jankta i Petr Ševčík. Nejblíž gólu byl ze zmiňovaných hráčů Hložek, ale v dobré příležitosti přestřelil.

Další zápas čeká český tým v úterý proti favoritovi skupiny Anglii. Pokud Češi neprohrají, zvítězí ve skupině D.

Skupina E: Švédsko - Slovensko 1:0 (0:0)

Branka: 77. Forsberg (pen.)

Sestava Slovenska: Dúbravka – Pekarík (64. Haraslín), Šatka, Škriniar, Hubočan (84. Hancko) – Kucka, Hrošovský (84. Ďuriš) – Koscelník, Hamšík (77. Bénes), Mak (77. Weiss) – Duda.

Také Slovensko si mohlo proti Švédsku zajistit postup ze skupiny, když ve svém úvodním vystoupení na Euru zvítězilo 2:1 nad Polskem. Utkání dlouho spělo k remíze, jenže necelou čtvrthodinu před koncem fauloval brankář Martin Dúbravka ve vápně Quaisona a Emil Forsberg proměnil penaltu.

Celé utkání odehrál na straně Slovenska univerzální krajní hráč z Liberce Martin Koscelník. Oproti prvnímu utkání zasáhl do hry také obránce Sparty Dávid Hancko na závěrečné minuty. Naopak Jakub Hromada (Slavia) zůstal tentokrát na lavičce, Ivana Schranze (Jablonec) stále trápí zdravotní problémy a nebyl ani mezi náhradníky.

O postup ze skupiny se Slovensko porve ve středu se Španělskem.

Hráči FORTUNA:LIGY na Euru 2020

Česko: Aleš Mandous (Olomouc), Jan Bořil (Slavia), Jakub Brabec (Plzeň), Ondřej Čelůstka (Sparta), Tomáš Holeš (Slavia), David Zima (Slavia), Lukáš Masopust (Slavia), Jakub Pešek (Liberec / Sparta), Michal Sadílek (Liberec / PSV), Petr Ševčík (Slavia), Adam Hložek (Sparta).

Slovensko: Dávid Hancko (Sparta), Martin Koscelník (Liberec), Jakub Hromada (Slavia), Ivan Schranz (Jablonec / Slavia).