<
>

Fotbalisté Opavy využili přesilovku a porazili doma Pardubice 1:0

Opava - Fotbalisté Opavy ve 23. kole FORTUNA:LIGY porazili Pardubice 1:0. Zápas rozhodl v šesté minutě nastavení úvodního dějství z penalty Tomáš Smola poté, co byl vyloučen hostující Cadu. Slezané si připsali teprve třetí vítězství v ligové sezoně, doma vyhráli poprvé na jaře a v neúplné tabulce se bodově dotáhli na šestnácté Brno. Pardubický nováček nejvyšší soutěže podruhé za sebou prohrál.

Radek Klier
    23. kolo1:01:0PCE

Východočeši, kteří v minulém kole nehráli zápas se Slováckem kvůli koronaviru v týmu z Uherského Hradiště, přitom začali lépe a v úvodu měli šance. V 11. minutě se Ewerton uvolnil na pravé straně, navedl si míč na střed a přízemní střelou těsně minul. Vzápětí chyboval opavský Kulhánek, do zakončení se dostal Solil, jeho ránu z ostrého úhlu ale zlikvidoval domácí gólman Digaňa.

Na opačné straně se v 26. minutě po dlouhém nákopu protlačil do samostatného úniku Čvančara, obloučkem však brankáře Boháč nepřekonal. Hostující gólman se při zákroku zranil a musel přepustit místo mezi tyčemi Letáčkovi, jenž nastoupil do své ligové premiéry.

V nastavení první půle se domácí dočkali vedení. Cadu trefil ve vápně opavského Žídka kopačkou do obličeje, rozhodčí Zelinka mu udělil červenou kartu a odpískal penaltu.

Pokutový kop proměnil Smola, byť Letáček vystihl směr přízemní střely. Domácí útočník dal premiérový gól po zimním návratu do Opavy a Slezané doma na jaře poprvé skórovali.

Žídek utrpěl krvavé zranění a musel v poločase střídat. Hosté po změně stran hrozili i v početní nevýhodě, po zajímavém centru jen těsně nedosáhl na balon Kostka.

Slezané mohli přidat pojistku poté, co se Řezníček v 66. minutě objevil sám před Letáčkem, ale nadějná akce domácích skončila jen rohem. Opavští už těsný náskok uhájili a oživili šance na záchranu.

Radoslav Kováč (asistent trenéra Opavy): "Bylo to od nás strašně nervózní. Dolehla na nás tíha okamžiku, že kdybychom zápas nezvládli, byli bychom na tom už velmi zle. Bylo vidět, který tým měl 31 bodů a který 12 bodů. Byli jsme křečovití, vůbec jsme si nevěřili. Na druhou stranu to kluci odmakali. Nějaké zápasy doma jsme hráli výborně a nezvládli jsme je. Dnes jsme neodehráli vůbec dobré utkání, ale vyhráli jsme 1:0. Za to jsme strašně rádi, že dýcháme. Prostě jsme zápas urvali. Druhý poločas byl špatný, ale výhra 1:0 se počítá. Málokdo jako Žíďas (Žídek) před penaltou by tam takhle strčil hlavu. Vypadá to hrozně, má tam bouli, je to zašité. Šel tam se sebeobětováním."

Jaroslav Novotný (trenér Pardubic): "Věděli jsme, že domácí hrají o všechno, ale my jsme si chtěli odvézt nějaké body. První poločas nebyl z naší strany vůbec špatný. Dostali jsme se do nějakých náznaků šancí, ale ne do vyložených. Utkání trochu ovlivnilo zranění gólmana Boháče, ale Letáček ho zastoupil dobře. Potom přišla nešťastná penalta v nastavení první půle, z toho jsme inkasovali. Cadu předvedl úplně zbytečný zákrok. Byl takový přemotivovanější. Chtěli jsme první poločas dohrát a pak to nějak řešit, ale už jsme to nestihli. Kdyby nenastal ten zkrat, věřím, že bychom si nějaký bod odvezli. V druhé půli jsme se chtěli pokusit jednogólovou ztrátu srovnat. Musím kluky pochválit, i v deseti mužstvo hrálo nadoraz a šlapalo. Potřebovali jsme trochu štěstí, abychom byli schopni srovnat. S bodem bychom byli spokojeni, takhle jsme smutní."

SFC Opava – FK Pardubice 1:0 (1:0)

Branka: 45.+6 Smola z pen.
    Rozhodčí: Zelinka – Dresler, Dohnálek – Machálek (video).
    ŽK: Žídek, Nešický, Hellebrand – Čelůstka.
    ČK: 45.+4 Cadu (Pardubice).

Opava: Digaňa – Didiba, Kulhánek, Žídek (46. Březina) – Harazim (70. Mondek), Nešický, Řezníček (80. Hellebrand), Tiéhi, Helešic – Smola (70. Dedič), Čvančara (84. Rataj). Trenér: Skácel.

Pardubice: Boháč (29. Letáček) – Cadu, Čihák, Toml, Čelůstka – Jeřábek (61. Huf) – Tischler, Hlavatý, Solil (84. Pfeifer), Ewerton (46. Prosek) – Černý (46. Kostka). Trenér: Novotný.