14FC Zlín2936:6025
    15SK Dynamo České Budějovice2932:6023
    16MFK Karviná2929:5222

Brno v záchranářském duelu vyhrálo v Opavě

Opava – Fotbalisté Brna v 17. kole FORTUNA:LIGY zvítězili v Opavě 2:0 a naplno bodovali po čtyřech kolech. Díky první výhře v jarní části soutěže vystřídali Mladou Boleslav na prvním nesestupovém místě, Středočeši však mají duel k dobru. O triumfu Zbrojovky rozhodl v 18. minutě Adam Fousek, pojistku přidal v první minutě závěrečného nastavení Jan Hladík. Opava nevyhrála 11 kol po sobě a zůstala poslední.

sfc.cz
    17. kolo0:20:1

Slezané přitom začali aktivně, hned v úvodu utkání uháněl opavský útočník Čvančara sám na brankáře Berkovce, ale brněnskou posilu do brány nepřekonal. Vzápětí se Čvančara probil do dalšího zakončení, tentokrát jeho střela z rohu šestnáctky postrádala razanci.

Domácí dál hrozili. Po Nešického rohu hlavou prodloužil míč Březina a hosté na poslední chvíli odkopli míč z brankové čáry. A tak udeřilo na opačné straně. Sedlák vysunul rozběhnutého Fouska, jeho ránu lehce tečoval Didiba a opavský gólman Fendrich se po balonu natahoval marně.

Opavský bek Březina pak vypálil z přímého kopu, ale Berkovec si s jeho razantním zakončením poradil. Krátce nato si Březina po tvrdém souboji vyrazil dech, domácí lékař mu ale naštěstí pomohl včas.

Krátce po změně stran se Opavští radovali. Po centru Tiéhiho se hlavičkou prosadil Žídek, jenže kvůli ofsajdu jeho branka neplatila.

Brňané hrozili z protiútoků, po jednom z nich mohl přidat druhý gól hostů střídající Moravec, ale těsně minul domácí bránu. Pak rozhodčí Dubravský po kontaktu Štepanovského s Večerkou sice odpískal penaltu ve prospěch Brna, ale po konzultaci s videorozhodčím Fraňkem ji následně odvolal.

V závěru pak ránu Nešického z přímého kopu vytěsnil Berkovec nad břevno. V nastavení přidal druhý gól Zbrojovky Hladík.

Opava doma v nejvyšší soutěži nevyhrála pošesté za sebou. Brno neprohrálo venku čtvrtý z posledních šesti ligových zápasů a v této sezoně tam získalo osm z celkových 13 bodů.

Radoslav Kováč (asistent trenéra Opavy): "Zápas se mi samozřejmě hodnotí složitě. Byl pro nás strašně moc důležitý. Věděli jsme, že kdybychom ho zvládli, poskočíme z pásma sestupu. Začátek velmi dobrý, do 20 minut mělo být po zápase. Z první střely jsme bohužel po teči dostali gól. Navíc se nám to začalo bortit, protože jsme už v prvním poločase střídali dva hráče kvůli zranění. Do toho nám Honza Žídek o poločase tvrdil, že vydrží se svalem, ale pět minut nato nám řekne, že nemůže. Věděli jsme, že tam máme Smolu, kterého jsme měli nachystaného maximálně na 10 minut. Střídáními jsme ale úplně odešli od naší hry. Někteří nevěděli, jak se v tom pohybovat, nevyhrávali jsme souboje, vůbec jsme tam nedostali ze strany žádný centr. Úplně se to zbortilo."

Richard Dostálek (trenér Brna): "Po delší době jsme dokázali v zápase skórovat ze hry, to nám udělalo velkou radost. Samozřejmě utkání bylo nervózní po celých 90 minut. Přece jen se hrál duel o záchranu, takže to tam bylo cítit. V některých situacích byla nervozita na hráčích vidět. K fotbalu to patří. Když budeme my a Opava v pohodě a budeme hrát o poháry, budeme hrát jiný fotbal. Takhle to ale momentálně nejde. Zápas to ovlivnilo. Musím říct, že se hrálo na dobrém hřišti a věřím tomu, že jsme chvilkami dokázali diváky pobavit."

SFC Opava – FC Zbrojovka Brno 0:2 (0:1)

Branky: 18. Fousek, 90. Hladík.
    Rozhodčí: Dubravský – Blažej, Kubr – Franěk (video).
    ŽK: Březina, Hellebrand, Žídek – Šumbera, Fousek, Růsek, Štepanovský.
    Bez diváků.

Opava: Fendrich – Březina (44. Schaffartzik), Didiba, Žídek (56. Smola) – Kania (56. Večerka), Nešický, Tiéhi, Hellebrand, Helešic – Čvančara, Holík (11. Juřena). Trenér Skácel.

Brno: Berkovec – Šural, Dreksa, Pernica – Štepanovský, Sedlák, Pachlopník (64. Vaněk), Bariš, Šumbera (46. Moravec) – Fousek (64. Hladík), Růsek (82. Fila). Trenér: Dostálek.