<
>

Slavia zvítězila i v Plzni, ta přezimuje až na devátém místě

Plzeň - Fotbalisté Slavie vyhráli v závěrečném utkání podzimní části FORTUNA:LIGY v Plzni 1:0. Šlágr 14. kola rozhodl v 26. minutě Nicolae Stanciu. Obhájce trofeje nadále jako jediný drží neporazitelnost v ligové sezoně, v nejvyšší soutěži neprohrál 25 utkání po sobě a vede neúplnou tabulku o šest bodů. Viktoria prohrála počtvrté z posledních pěti kol a přezimuje na deváté příčce, což je její nejhorší umístění po podzimu od sezony 2006/07. Na Pražany ztrácí 15 bodů.

slavia.cz
    14. koloPLZ0:10:1SLA

Podzimní část první ligy skončila poprvé v historii pouhý den před Štědrým večerem vinou měsíční přestávky, která kvůli koronavirové situaci v zemi přerušila nejvyšší soutěž od října do listopadu. Do hlediště kvůli opatřením proti covidu-19 nadále nemohou fanoušci.

Zatímco Slavia nastoupila v očekávané sestavě, plzeňský trenér Guľa, jehož pozice může být v ohrožení, udělal několik vynucených změn. Ze zdravotních důvodů scházeli brankář Hruška s Kayambou, kvůli vyloučení pak nemohl hrát Havel. Do základní sestavy se dostali Mihálik, Pernica a Ondrášek a gólman Staněk, jenž chytal poprvé v sezoně.

Západočeši navzdory změnám předvedli v první půli lepší výkon než na Slovácku, kde o víkendu utrpěli debakl 0:4, a v úvodním dějství dokonce více drželi míč. Ve 12. minutě na chvíli domácím zatrnulo, když se šel sudí Pechanec k videu podívat na zákrok bývalého slávisty Buchy na Lingra, ale červenou kartu domácímu záložníkovi nakonec neukázal.

První gólovou šanci měli v 18. minutě Pražané. Masopust našel z pravé strany na zadní tyči Kuchtu, ale ten z několika kroků přestřelil. O čtyři minuty později podržel Slavii brankář Kolář, který vyrazil míč po Čermákově hlavičce zblízka.

Viktorii přišla neproměněná šance draho v 26. minutě. Kuchtův polovysoký centr z pravé strany napálil z voleje Stanciu a technickou křížnou střelou placírkou k tyči otevřel skóre.

Rumunský záložník se mohl pět minut před pauzou prosadit podruhé, ale tentokrát domácí brankář proti jeho pokusu ze strany zasáhl. Další Stanciuova střela v 54. minutě pak skončila těsně vedle.

Ještě větší šanci měl po hodině Sima, sám před Staňkem ale zamířil mimo a svůj osmý gól v ligové sezoně nepřidal. Hosty málem ihned stihl trest, Mihálik však v 62. minutě v gólové možnosti vystřelil vedle.

Pražané závěr kontrolovali a nepouštěli domácí do šancí. V 82. minutě Masopustovu střelu vyrazil Staněk, ale hosty už to nemuselo mrzet. Plzeň porazili počtvrté z posledních pěti zápasů a čtyřikrát za sebou s ní neinkasovali.

Adrian Guľa (trenér Plzně): "Zajímavý zápas, hlavně v prvním poločase velmi slušný z naší strany. Agresivita, dvě tři zajímavé šance, bohužel jsme nebyli dostatečně produktivní. Soupeř využil brejkovou situaci a otevřel skóre. Druhý poločas už naše tempo nebylo tak intenzivní. Hra se rozkouskovala, Slavia to zkušeně rozdrobila. Stačilo jí to na to, aby utkání dotáhla do vítězného konce. Naše možnosti, ať už velká šance Pišty Mihálika nebo jedna situace Pavla Buchy, gól nepřinesly. Jsme smutní, že jsme to nezvládli, je to pro nás velmi nepříjemné. Mrzí nás to i kvůli našim fanouškům. Je to velmi špatná pozice, co se týče tabulky. Jednoznačně to neodpovídá ambicím našeho klubu, kvalitě hráčů. Budeme o tom (s vedením) intenzivně diskutovat."

Jindřich Trpišovský (trenér Slavie): "Těžce vybojované vítězství, jako vždy tady náročný zápas. Myslím, že na všech aktérech bylo vidět, že sezona je stála hodně sil. Bylo to takové utahané, nebylo tam moc náběhů, navíc těžký terén. Nepobralo to moc krásy. Bylo to o zodpovědnosti, klíčovém momentu, který se povedlo proměnit nám. Neměli jsme úplně dobrý vstup do zápasu, prvních 15 minut jsme byli opticky později u soupeře. Do toho gólu jsme se trochu hledali. Po gólu jsme to naopak dohráli velmi dobře. Ve druhém poločasu jsme měli několik nebezpečných akcí, Simovu gólovku, kterou jsme bohužel nedali. Takže to byly nervy až do konce. Nebyl to moc koukatelný zápas, ale na druhou stranu jsme to zvládli zaslouženě. Až na jednu šanci v druhém poločase to kluci zvládli do defenzivy skvěle. Teď můžu říct, že je dobré hrát 23. prosince. Mohli jsme dát první dárek našim fanouškům slávistům. Jsme rádi, že je konec a aspoň chvíli si odpočineme."

FC Viktoria Plzeň - SK Slavia Praha 0:1 (0:1)

Branka: 26. Stanciu.
    Rozhodčí: Pechanec - Paták, Hájek - Orel (video).
    ŽK: Bucha, Kalvach, Alvir, Limberský, Hejda - Bořil, Provod, Masopust, Houštecký (asistent trenéra).

Plzeň: Staněk - Pernica (85. Alvir), Hejda, Brabec, Limberský (90+2. Kovařík) - Bucha, Kalvach, Čermák (90+2. Kaša) - Mihálik, Ondrášek (74. Beauguel), Ba Loua (85. Káčer). Trenér: Guľa.

Slavia: Kolář - Masopust, Kúdela, Zima, Bořil - Stanciu, Oscar (90+3. Karafiát) - Sima, Lingr (72. Traoré), Provod (90.+4 Malinský) - Kuchta (72. Tecl). Trenér: Trpišovský.