<
>

Baník prodloužil sérii bez prohry na šest kol, v Brně rozhodl z penalty

Brno - Fotbalisté Ostravy zvítězili ve 14. kole FORTUNA:LIGY v Brně 1:0. Tři body jim zařídil na konci první půle proměněnou penaltou Dyjan De Azevedo. Baník tak vyhrál čtvrtý venkovní zápas po sobě, už šest kol neprohrál a i přes dva odložené duely přezimuje v horní polovině tabulky. Brno prohrálo podruhé po sobě, doma z osmi ligových podzimních zápasů získalo pouhých pět bodů a do jarní části soutěže půjde ze 16. pozice znamenající sestup.

Petr Kotala (fcb.cz)
    14. kolo0:10:1FCB

Do utkání vstoupili lépe hostující fotbalisté. Už ve třetí minutě vyslal Tetour krásným pasem do brejku Zajíce, který si poradil se stoperem Dreksou, ale už ne s vlastní koncovkou. V šesté minutě se prodral do vápna brněnský Fousek, ale ale také nezvládl řádně vystřelit. V 16. minutě po centru zprava musel před domácím Šumberou hasit nebezpečí Fillo za cenu rohu.

K prvnímu gólu měl blízko i Baník. Ve 27. minutě vznikl závar před Šustrovou brankou, ale Kuzmanovič ani Holzer nedokázali brněnského brankáře překonat. Ostrava zúročila mírnou převahu ve 39. minutě. Tetour se při průniku do šestnáctky dostal do kontaktu s ligovým debutantem Jamborem, sudí pískl penaltu, kterou De Azevedo bezpečně proměnil.

Na konci první půle mohl vyrovnat Fousek, jeho ránu z hranice šestnáctky ale zlikvidoval ostravský brankář Laštůvka. Po přestávce se oba týmy dostávaly do tempa velmi pozvolna. Na hřišti bylo k vidění více osobních soubojů než pohledné hry a šance se z toho nerodily téměř žádné.

S přibývajícím časem rostla snaha Zbrojovky o vyrovnání. V 76. minutě se do střelecké pozice dostal střídající Fila, ale jen o vlásek minul břevno Laštůvkovy branky. Na zkušeného gólmana Baníku nevyzrál v 81. minutě z bezprostřední blízkosti ani Růsek a tak Ostrava dotáhla do vítězného konce třetí ligový duel s Brnem za sebou.

Richard Dostálek (trenér Brna): "Nehodnotí se mi to dobře. Byli jsme sice Baníku vyrovnaným soupeřem, ale na to se nehraje. Fotbal se rozhoduje v pokutových územích a v nich nás Ostrava dokázala přetlačit. My jsme udělali několik velkých chyb při obsazování středových hráčů soupeře, z čehož pramenila i gólová situace. Ve druhé půli jsme měli několik dobrých momentů k vyrovnání, ale nedali jsme to a proto jsme prohráli."

Luboš Kozel (trenér Ostravy): "Jsme spokojeni se třemi body a s vítězstvím, které je podle mě zasloužené. Hlavně v první půli jsme byli jednoznačně lepším týmem, šance měli Zajíc i Holzer, ale do vedení jsme šli z penalty. S přibývajícím časem se zhoršoval terén a pro fotbal tam bylo prostoru čím dál míň. My jsme nepřidali druhou gólovou pojistku, ale zase jsme to slušně ubránili i když jsme nehráli dobře, střídající hráči se moc nechytli."

FC Zbrojovka Brno - FC Baník Ostrava 0:1 (0:1)

Branka: 39. De Azevedo z pen.
    Rozhodčí: Berka - Horák, Hurych - Lerch (video).
    ŽK: Vintr, Fousek, Hlavica - Kaloč.
    Bez diváků.

Brno: Šustr - Bariš, Dreksa, Gajič (23. Kotula, 46. Hlavica), Šural - Štepanovský, Jambor (75. Koudelka), Vaněk, Šumbera (46. Vintr) - Růsek, Fousek (75. Fila). Trenér: Dostálek.

Ostrava: Laštůvka - Fillo, Pokorný, Stronati, Fleišman - Jánoš, Tetour (86. Azackij) - De Azevedo (86. Chvěja), Kuzmanovič (74. Kaloč), Holzer (74. Buchta) - Zajíc (70. Tijani). Trenér: Kozel.