<
>

Sparta zničila i Olomouc, dvakrát se prosadil Juliš

Praha - Fotbalisté Sparty ve druhém kole FORTUNA:LIGY doma porazili Olomouc 3:0 a v novém ročníku i podruhé zvítězili. Letenští jsou spolu s pražským rivalem Slavií jediní v tabulce s plným počtem bodů. Dva góly v úvodním poločase vstřelil Lukáš Juliš, těsně před koncem se prosadil i střídající Libor Kozák. Hanáci nenavázali na úvodní triumf 1:0 nad Libercem.

sparta.cz
    2. koloACS3:02:0OLO

Sparťané se při domácí premiéře v sezoně od první minuty tlačili do ofenzivy, hosté v hlubokém obranném bloku čekali na možnost využít zaváhání favorita. Domácí však měli velké potíže nalézt recept, jak se dostat za olomouckou obranu, důsledně dirigovanou jejím někdejším stoperem Hubníkem.

K několika střelecký pokusů se sice Sparta dostala, ale řada střel byla zblokována v šestnáctce. Na dlouhou dobu tak nejslibněji vypadala hlavička Štetiny ve 12. minutě, která mířila mimo.

Vše podstatné se odehrálo až před přestávkou, kdy se dvakrát trefil probuzený kanonýr Juliš, jenž v minulé sezoně hostoval právě v Olomouci. Nejprve neměl problém poslat ve 37. minutě do prázdné branky přihrávku Hložka, které předcházela vydařená přízemní kombinace. A o osm minut později si Juliš počkal na odraženou střelu, kterou nekompromisně poslal zpět do sítě.

Na rozdíl od prvního utkání v Brně (4:1) se sparťané neuspokojili s vedením a vypracovávali si další šance. Parádní přímý kop předvedl Dočkal, ale jeho pokus stejně jako dělovku Ladislava Krejčího II. vytěsnil gólman Mandous.

Hosté se po přestávce přece jen více snažili výsledek ještě ovlivnit, ale pořádnou šanci si nevypracovali. A domácí se nakonec dočkali třetího gólu, který vstřelil v 89. minutě po rohu střídající Kozák.

Sparta vyhrála teprve druhý z posledních pěti vzájemných ligových zápasů, ale doma se Sigmou neprohrála pošesté za sebou a z toho popáté brala všechny tři body.

Ohlasy po utkání:

Václav Kotal (trenér Sparty): "Jsme spokojeni, skóre 7:1 ze dvou zápasů mluví za vše. A teď máme dva týdny během reprezentační pauzy na to, abychom dostali do hry uzdravující se hráče v přípravných zápasech, které máme dojednány. Jsem rád, že jsme měli hodně střel, ale také výborně fungovala pod taktovkou Čelůstky celá defenziva. Klíčovým hráčem je Bořek Dočkal, který je skutečným lídrem na hřišti i v kabině. Jen mě mrzí, že nemůžeme mít plný stadión, i když musím říct, že v tomto počtu lidé udělali dnes na Letné výbornou atmosféru."

Ladislav Minář (trenér Olomouce): "Musíme jednoduše přiznat, že Sparta byla lepší a zaslouženě vyhrála a podle mého bude letos lepší než loni. My jsme neměli žádné šance, což bylo dáno tím, že jsme po zisku míče o něj rychle přišli. Věděli jsme před startem ligy, že stěžejní pro podzim pro nás bude první duel s Libercem, v kterém jsme vyhráli. Dnes jsme ale svá předsevzetí nesplnili."

AC Sparta Praha - SK Sigma Olomouc 3:0 (2:0)

Branky: 37. a 45. Juliš, 89. Kozák.
    Rozhodčí: Orel - Blažej, Hock - Berka (video).
    ŽK: Štetina - Hála, Greššák, González, Radič.
    Diváci: 4613 (limit 5102 na stadionu).

Sparta: Heča - Štetina, Čelůstka, Lischka - Vindheim, Sáček (90.+2 Trávník), Ladislav Krejčí II, Dočkal (90.+2 Souček), Hanousek - Juliš (74. Kozák), Hložek (81. Karabec). Trenér: Kotal.

Olomouc: Mandous - Hála, Hubník, Jemelka, Zmrzlý - Greššák (59. Zifčák) - Zahradníček (84. Radek Látal), Breite, Houska (79. Daněk), Falta (46. González) - Nešpor (79. Radič). Trenér: Minář.