<
>

Slavia po 26 zápasech prohrála, vršovické derby rozhodl pro Bohemians střídající Vodháněl

Praha – Fotbalisté Slavie v úvodním jarním kole FORTUNA:LIGY překvapivě podlehli v Ďolíčku Bohemians 1905 0:1. Obhájci titulu v nejvyšší soutěži prohráli poprvé od loňského dubna a po 26 zápasech. Pražské derby rozhodl v 70. minutě po necelé půlminutě na trávníku střídající Jan Vodháněl. Náskok červenobílých v čele tabulky se po výhře druhé Plzně 3:0 v Opavě snížil na 13 bodů.

slavia.cz
    21. kolo, Základní částBOH1:00:0SLA

Slávisté přišli o ligovou neporazitelnost jako poslední tým v sezoně. Předtím svěřenci trenéra Jindřicha Trpišovského naposledy našli v nejvyšší soutěži přemožitele 21. dubna, kdy prohráli ve Zlíně rovněž 0:1.

"Klokani" porazili vršovického rivala po 10 ligových zápasech a poprvé od 20. září 2014, kdy doma vyhráli 2:0. Díky nečekanému vítězství se Bohemians posunuli na 11. místo tabulky.

V základní sestavě Slavie ze zimních posil nastoupil jen Musa, který si připsal premiérový soutěžní start v červenobílém dresu. Za domácí se poprvé představil Pulkrab hostující v Ďolíčku do konce sezony ze Sparty. Letenský odchovanec nastoupil v lize poprvé od loňského března. Jeho spoluhráč kapitán Jindřišek odehrál za "Klokany" 250. ligové utkání.

Chorvatský reprezentant do 21 let Musa dal o sobě vědět už ve druhé minutě, ale zpoza vápna mířil vedle. Do první větší šance domácích se dostal Pulkrab, jehož střelu v šestnáctce zblokoval Kúdela a gólman Kolář měl snadnou práci.

V 26. minutě vzbudil vášně souboj Köstla s hostujícím Traorém, po němž domácí obránce ve vápně spadl. Sudí Rejžek ale po konzultaci s videorozhodčím Orlem nechal pokračovat ve hře. Po více než půlhodině hry hlavičkoval nad Puškáč stejně jako o chvíli později Pulkrab, na opačné straně dopadl stejně Musa.

Ve druhé půli se první vážná akce zrodila až ve 64. minutě, Puškáč však po Bartkově centru zblízka v jasné šanci hlavičkoval vedle. O šest minut později se domácí dočkali. Frydrychovu rozehrávku vystihl Hronek, jehož centr po několika odrazech propadl ke střídajícímu Vodhánělovi a ten po necelé půlminutě na hřišti doklepl míč do sítě. Slavia inkasovala teprve popáté v ligové sezoně a venku po pěti duelech nejvyšší soutěže.

Vyrovnat mohl Frydrych, který hlavičkoval těsně vedle tyče. Na opačné straně šel sám na Koláře Vodháněl a gólmana se snažil přelobovat. Zdálo se, že slávistický brankář mimo vápno lehce škrtl rukou o míč, ale Rejžek po další debatě s Orlem opět nechal hru pokračovat.

V 90. minutě se zblízka neprosadil ve velké šanci hostující Musa. Definitivní pojistku na výhře Bohemians mohl v nastavení přidat Nečas, který však na Koláře nevyzrál.

Luděk Klusáček (trenér Bohemians): "Pro nás je to hodně cenné vítězství proti nejlepšímu týmu ligy. Navíc v úvodu jara, kdy zespodu vyhrála Karviná, takže jsme potřebovali získat nějaké body. Pro mě je to o to cennější, že si myslím, že to vítězství bylo zasloužené. Mám hlavně radost za fanoušky Bohemky, protože tolik radosti jsme na podzim neměli. Je to derby a myslím si, že si to dnes hodně užili a budou slavit. Slavia tím, že jí odešel Souček, ztratila obrovskou sílu, plus ještě Škoda s Hušbauerem. Hlavně Souček dával výkonu Slavii hrozně moc. Už v týdnu jsem říkal, že budeme chtít Slavii porazit a věřil jsem, že to dokážeme. Kluci to na hřišti odmakali a myslím si, že jsme i víc chtěli, že jsme šli úplně nadoraz. V závěru třeba Petr Hronek dohrával s obrovským sebezapřením a přesto jsme to dokázali. Věděli jsme, že Slavia bude mít problém dopředu, pokud půjde do plných, a to se potvrdilo."

Jindřich Trpišovský (trenér Slavie): "Zápas pro nás nebyl dobrý, protože jsme nedali gól a jeden jsme dostali. Navíc domácí měli ještě dvě velké šance. Celkově to byla překopávaná zleva doprava, s fotbalem to nemělo nic společného. Bylo to o čekání na první gól, který jsme bohužel inkasovali my po takové nevynucené chybě. Bohemka do té doby měla dvě velké šance a obě dvě po našich ztrátách míče. Tuhle dohrála a potrestala. To samozřejmě určilo ráz zbytku zápasu. Snažili jsme se stav srovnat, ale možnosti, které jsme na konci měli, jsme bohužel neproměnili. Proto je výsledek takový, jaký je. Byl to boj a Bohemka byla úspěšnější. Na to, abychom zápas zvládli, nám chybělo lepší řešení v situacích, ve kterých jsme se objevili. Ze spousty těch situací byly ještě protiútoky místo toho, abychom to dohráli. Rozhodla situace, kterou jsme Bohemce v podstatě nabídli. Věděli jsme, co nás tady čeká, jak ten zápas bude probíhat, přesně tak probíhal. Bohužel jsme si nechali dát gól ve fázi, kdy si myslím, že jsme začali mít zápas pod kontrolou, začali jsme být nebezpečnější."

Bohemians Praha 1905 – SK Slavia Praha 1:0 (0:0)

Branka: 70. Vodháněl.
    Rozhodčí: Rejžek – Pečenka, Ratajová – Orel (video).
    ŽK: Pulkrab, Nečas – Frydrych, Provod.
    Diváci: 6277.

Bohemians: Le Giang – Köstl, Bederka, Šmíd – Vaníček (60. Bartek), Hronek, Jindřišek, Hůlka, Schumacher – Puškáč (69. Vodháněl), Pulkrab (77. Nečas). Trenér: Klusáček.

Slavia: Kolář – Coufal, Kúdela, Frydrych, Bořil – Provod – Masopust (72. Tecl), Ševčík, Traoré (65. Stanciu), Olayinka (79. Hellebrand) – Musa. Trenér: Trpišovský.