<
>

Malé pražské derby v jednoznačné režii Sparty

Praha - Sparťanští fotbalisté v utkání 14. kola fotbalové ligy porazili v pražském derby Bohemians 1905 4:0 a navázali tak na stejně vysoké vítězství v předchozím domácím duelu proti Karviné. Se svým dnešním soupeřem Letenští neprohráli už 24. ligový zápas v řadě od roku 2001. O branky domácích se postarali Libor Kozák, Guélor Kanga, Martin Hašek a Semih Kaya. Hosté podali snaživý výkon, ale o gólovou radost je připravila střelecká nemohoucnost a výborný výkon brankáře Milana Heči.

sparta.cz
    14. kolo, Základní částACS4:02:0BOH

Na Letné se tentokrát příliš nevyčkávalo a už ve třetí minutě hosté díky otočce Hůlky vyděsili poprvé brankáře Heču. A protiútok Sparty už znamenal dokonce první gól utkání, o který se zasloužil přízemní střelou z voleje už ve čtvrté minutě Kozák.

Sparťané působili, že na bodovou ztrátu z Teplic chtějí zapomenout rychlými góly a ve 31. minutě zvýšil na 2:0 Kanga. Ještě před tím ale domácí několikrát výrazně podržel brankář Heča, který odvrátil střelu Vodháněla, o dvě minuty později zlikvidoval hlavičku Hůlky. Ještě předtím ale byl dokonce překonán po ráně spoluhráče Sáčka, který nastřelil tyč. A do třetice se letenský gólman vyznamenal po trestném kopu Podaného.

Přestávku domácí fanoušci vyplnili rozvěšením transparentů namířených proti majiteli klubu Danieli Křetínskému a vedení klubu, ale na trávníku se dál odehrávala atraktivní oboustranně otevřená bitva.

Další sparťanský gól v podání Frýdka sice nebyl uznán po zásahu videorozhodčího, ale v 53. minutě přidal další sparťanský zásah dělovkou z pětadvaceti metrů dřívější hráč zelenobílých Hašek a dal tak svému jmenovci - otci Martinovi, nedávnému trenérovi soupeře - opožděný dárek k 50. narozeninám, ke kterému mu už před výkopem blahopřáli zástupci obou klubů.

Hosté nechtěli hrát druhé housle a své přímočaré akce se snažili rychle střelecky zakončit a ve svých pokusech dokonce předčili soupeře. Jenže často měli vychýlenou mušku, nebo byl na svém místě výborný Heča. Zato domácím ofenzivní ráz zápasu svědčil, čtvrtý gól přidal po rohu hlavou stoper Samih Kaya a Sparta měla jasno o vysokém vítězství.

Ohlasy po utkání:

Václav Jílek (trenér Sparty): "Dnes jsme sice dali rychlou branku na 1:0 a ještě deset minut udrželi kompaktnost, ale pak jsme ztratili organizovanost a lehkovážně opouštěli prostory. Soupeř nám dělal velké problémy, byli jsme málo důslední, měli velké prostory mezi řadami. Musím vyseknout velkou poklonu Milanu Hečovi, který v té pasáži vytáhl tři výborné zákroky a hodně nás podržel. Jen díky jemu a neproduktivitě Bohemky jsme o pauze vedli o dva góly. Po přestávce už to bylo jiné, zlepšili jsme se a už jsem byl spokojenější. I když tam i potom tam byla pasáž od 60. minuty, kdy si představuji, že jsme schopni zápas více kontrolovat."

Luděk Klusáček (Bohemians): "Pro nás to bylo trochu nešťastné utkání. Chtěli jsme hrát aktivně na vítězství, ale brzy jsme inkasovali poprvé a pak po našich třech možná čtyřech šancích podruhé, takže jsme zcela doplatili na špatnou produktivitu. Po třetím gólu už bylo těžké se dostat do hry, ale i za stavu 0:4 jsme se snažili, abychom dali možnost fanouškům radost aspoň z jednoho gólu. O dnešním zápase svědčí vyrovnaný poměr střel ve statistikách, ale také skutečnost, že při tak vysoké výhře Sparty byl vyhlášen nejlepším hráčem utkání domácí brankář."

Sparta Praha - Bohemians Praha 4:0 (2:0)

Branky: 4. Kozák, 31. Kanga, 53. Hašek, 71. Kaya.

Rozhodčí: Proske - Kotík, Vaňkát - Orel (video).

ŽK: Trávník - Jindřišek.

Diváci: 12.157.

Sparta: Heča - Sáček (80. Juliš), Kaya, Lischka, Frýdek - Karlsson (62. Vindheim), Hašek, Kanga, Trávník, Hložek - Kozák (72. Tetteh). Trenér: Jílek.

Bohemians: Le Giang - Hůlka, Krch, Pokorný - Bartek, Jindřišek, Vaníček. Podaný (62. Ugwu) - Havel, Keita (60. Nečas), Vodháněl (79. Záviška). Trenér: Klusáček.