<
>

Zlín doma prohrál s Olomoucí a vypadl z elitní šestky

Fotbalisté Zlína ve 26. kole FORTUNA:LIGY doma podlehli Olomouci 0:2 a propadli se z šestého na sedmé místo tabulky. O páté výhře Sigmy z posledních šesti zápasů rozhodli Jakub Yunis a střídající Milan Lalkovič. Hanáci drží desátou příčku, "Ševci" ztrácí bod na Mladou Boleslav, která uzavírá skupinu o titul.

sigmafotbal.cz
    26. kolo, Základní částFCZ0:20:1OLO

Úvod duelu byl poznamenán zraněním stoperů. Zatímco domácí Buchta se po ošetření do hry vrátil, opora zadních řad Sigmy Beneš i po dlouhém ošetření nikoliv a nahradil ho Štěrba. Tento moment jakoby ovlivnil kvalitu hry v počátečních minutách. Ani jeden tým se nemohl dostat do řádného tempa, chyběl pohyb, přesnost přihrávek. Nebýt Vyhnalovy hlavičky v desáté minutě, divák by se nudil.

Změna k lepšímu pohledu nastala v polovině první půle. Domácí přidali na rychlosti i důrazu, více se cpali do šestnáctky a vznikaly z toho i šance. Ve výhodné palebné pozici pálil nad Jiráček, nadějně vyhlížela i Holíkova příležitost a málem vlastním gólem skončilo Kalvachovo vypíchnutí přihrávky. Olomouc se na dostřel Rakovanovy branky dostala až v závěru půle. Nejprve Sladký mířil o kousek vedle, aby pak Falta vybídl na malém vápně Yunise k prvnímu ligovému gólu kariéry.

Začátek druhé půle zastihl v lepším rozpoložení hosty. Ti kontrolovali hru, byli více na míči, nicméně ke střelecké možnosti k ohrožení branky se nedostali. Domácí, kterým na hrotu citelně chyběl distancovaný Poznar, hráli příliš komplikovaně a do šířky. Ale i tak se dostali do své největší šance, když po standardní situaci a odraženém míči trefil Bartošák břevno. Blízko ke druhému gólu měla i Olomouc, Yunis uvolnil Dvořáka, který ale z bezprostřední blízkosti netrefil branku. Zlín v závěrečné fázi zápasu vsadil na útočnou notu, ale jeho stereotyp neměl hostující tým problém uhlídat.

Olomouc naopak hrozila brejky. Po jednom z nich, který odtáhl Houska, pálil Zahradníček, ale s gólmanem přeloboval i bránu. Mrzet ho to nemuselo, Sigma i tak své vítězství nejenže uhájila, ale ještě po brejku v nastavení potvrdila gólem Slováka Lalkoviče. Olomouc neprohrála v lize se Zlínem poosmé za sebou.

Roman Pivarník (trenér Zlína): "Vstoupili jsme do zápasu aktivně, našli jsme skulinky v náběhu do obrany Olomouce. Šance jsme měli, ale zakončení ne. Postrádali jsme v něm kvalitu, ale i štěstí. Když to shrnu, rozhodla kvalita v šestnáctce. Z takové akce jsme dostali první gól. Pak jsme nabrali určitou nejistotu, chtěli jsme být aktivní, ztáceli jsme balony. Sigma ve druhé půli dobře bránila. Hráčům mohu vytknout hru v obou šestnáctkách. Mohli jsme v půli vést, ale neproměnili jsme šance v pokutovém území a ve stejném prostoru jsme inkasovali. Tam neprohráváme systémově, ale individuálně. Chyběl důraz, který jindy přináší dnes distancovaný Poznar."

Václav Jílek (trenér Olomouce): "My jsme do zápasu vstoupili strašně, jakoby hráči slavili první jarní den. Podobně jako v minulých zápasech nás podržel brankář Buchta. Prvotní cíl pro úspěch byl, abychom se domácím vyrovnali v nasazení a důrazu. To se nepovedlo, měli jsme štěstí, že jsme neinkasovali. Rozhodujícím faktorem byla vedoucí branka z první vážnější situace. Potom už náš výkon splňoval očekávané parametry. Ve druhé půli jsme byli nebezpečnějším týmem, měli jsme utkání rozhodnout dřív. Po zásluze vezeme cenné tři body domů."

FC Fastav Zlín - SK Sigma Olomouc 0:2 (0:1)

Branky: 40. Yunis, 90.+1. Lalkovič.
    Rozhodčí: Houdek - Vlček, Leška.
    ŽK: Hlinka, Matejov, Podio, Buchta - Zahradníček, Kalvach.
    Diváci: 3912.

Zlín: Rakovan - Matejov, Bačo, P. Buchta, Bartošák - Hlinka - Holík, Jiráček, Podio (76. Jakubov), Džafič (65. Čanturišvili) - Vyhnal (69. Železník). Trenér: Pivarník.

Olomouc: M. Buchta - Sladký, Beneš (9. Štěrba), Jemelka, Vepřek - Kalvach - Zahradníček, Dvořák (81. Polom), Houska, Falta (65. Lalkovič) - Yunis. Trenér: Jílek.