<
>

Zbrojovka vyhrála v Teplicích a zaznamenala 900. bod v nejvyšší soutěži

Fotbalisté Brna zvítězili v 28. kole první ligy v Teplicích vysoko 4:1 a udrželi naději na záchranu. Zbrojovka zvítězila poprvé po devíti zápasech a předchozích pěti porážkách a z posledního místa tabulky ztrácí už jen čtyři body na nesestupové příčky. Hostům zajistili triumf brankami Antonín Růsek, Rafael Acosta, Konstantin Bazeljuk a Ladislav Krejčí, v závěru snížil David Vaněček. Teplice doma prohrály podruhé za sebou a jsou osmé.

28. kolo, Základní částTEP1:40:1

Několik úvodních minut patřilo Teplicím, ale brzy se osmělilo Brno, které jedině výhra udržela v boji o záchranu. Nejprve se ještě unikající Růsek marně dožadoval faulu ze strany Ljevakoviče, v osmnácté minutě však už devatenáctiletý útočník oslavil svůj premiérový gól v lize. Po centru od Kryštůfka hlavičkou k bližší tyči překonal brankáře Grigara.

Domácí mohli rychle odpovědět, ale Hora po kombinaci mířil z první těsně vedle. Dvě teplické šance pak zastavil ofsajd. Naopak v 39. minutě málem Zbrojovka zvýšila. Růskův centr se snažil odvrátit Krob a trefil břevno vlastní branky.

Pojistku přidalo Brno až pět minut po přestávce. Po centru Lutonského z voleje napřáhl Acosta a přízemní střelu z voleje uklidil přesně k zadní tyči. V tu chvíli ještě zesílil pískot domácích příznivců, který vyprovázel Teplice do kabin už v poločase. V 63. minutě mohl snížit střídající Trubač, jenže sám před Melichárkem balon do sítě neprotlačil.

O šest minut později teplická defenziva korunovala svůj žalostný výkon. Rozehrávku gólmana Grigara zachytil Acosta, udělal mu kličku a našel na malém vápně střídajícího Bazeljuka, který poslal míč do prázdné branky.

Domácí byli zcela rozloženi a v 84. minutě inkasovali počtvrté. Z dálky se povedenou střelou prosadil Krejčí a i on si připsal první trefu v ligové kariéře. Až v 86. minutě se prosadili i domácí díky střídajícímu Vaněčkovi.

Brno dalo jako tým s nejhorší ofenzivou ligy za předešlých 27 kol jen 16 branek, dnes se však trefilo hned čtyřikrát. Zbrojovka potvrdila, že na Teplice umí, bodovala tam popáté za sebou.

Daniel Šmejkal (trenér Teplic): "Chtěl bych se všem divákům omluvit, pro mě je to nepochopitelný kolaps. Nedokážu si to vysvětlit, protože od první až do 90. minuty jsme to vůbec nebyli my. Náš výkon neměl absolutně parametry. Není pro to omluva. Pro nás je to obrovské zklamání, necháme si to projít hlavou a budeme řešit, co dál. Nesmíme panikařit, ale na druhou stranu tohle nemůžeme přejít. Dnes to bylo tristní. Někdy se vám nedaří, to k fotbalu patří, ale dnes to bylo jiné. Tomáš Grigar chyboval u dvou branek, ale nemyslím si, že je to jen vina Tomáš Grigara."

Roman Pivarník (trenér Brna): "Odehráli jsme velmi dobrý zápas s vynikajícím výsledkem. Konečně jsme venku dali více gólů. Nebyl to nějaký rozdíl mezi ostatními zápasy, protože my se snažíme hrát kombinačně. V těch zápasech, které jsme nezvládli, jsme byli hodně vyrovnaným soupeřem, většinou jsme byli i lepší v držení balonu, ale trápí nás koncovka. Dnes jsme si šance vypracovali, hlavně jsme trefili bránu a byli přesní. Po delší době se nám povedlo dát dohromady záložní řadu a bylo to cítit. Pět zápasů se nám stalo, že soupeř poprvé přešel do šestnáctky a dostali jsme z toho gól. Dneska jsme soupeřovy šance ustáli a zápas zaslouženě vyhráli. Jsme samozřejmě ve hře, ale sami víme, že to zdaleka nemáme ve svých rukou. Teoretická šance je, ale bude to hodně složité. Chceme nejbližší zápas taky vyhrát, a pokud se nám to podaří, tak uvidíme, protože se musíme spoléhat na ostatní výsledky. Dvě výhry, kdyby byly, tak to je 29 bodů. Je to na hraně tento rok. Nevím, zda to bude stačit."

FK Teplice - Zbrojovka Brno 1:4 (0:1)

Branky: 86. Vaněček - 18. Růsek, 50. Acosta, 69. Bazeljuk, 84. Krejčí.
    Rozhodčí: Lerch - Dobrovolný, Poživil.
    ŽK: Žitný, Soungole, Jeřábek - Lutonský, Kratochvíl, Sukup.
    Diváci: 3011.

Teplice: Grigar – Vondrášek, Jeřábek, Ljevaković, Krob – Soungole, Kučera – Hora, Žitný (70. Šimeček), Jan Rezek (56. Trubač) – Červenka (46. Vaněček).

Brno: Melichárek – Sukup, Pavlík, Kryštůfek, Vraštil – Polák – R. Acosta, Kratochvíl, Krejčí, Lutonský – Růsek (68. Bazeljuk).