<
5.kolo
>
  #KlubZSB
  1SK Slavia Praha511:312
  2AC Sparta Praha49:112
  3FC Viktoria Plzeň46:112
  4FC Fastav Zlín57:510
  5FC Baník Ostrava46:29
  61.FC Slovácko58:69
  71.FK Příbram49:67
  8FK Jablonec58:57
  9Bohemians Praha 190556:77
  10FK Mladá Boleslav512:126
  11FC Slovan Liberec55:56
  12FK Teplice58:105
  13SK Sigma Olomouc45:73
  14SFC Opava54:141
  15MFK Karviná44:130
  16FK Dukla Praha54:150

  Sigma před jarem: Žádný výprodej se nekonal, Chorého má nahradit Řezníček

  Svou hrou i výsledky na podzim šokovali celou soutěž. A nejvíc zřejmě sami sebe, neboť místo nováčka hrajícího o záchranu připomínali dravou šelmu, která si bez respektu dovolila i na mnohem větší predátory. Udrží si však hráči Sigma Olomouc vysoký standard i v jarní části? A přetaví dosavadních 32 bodů až v účast v pohárové Evropě?

  Sigma před jarem: Žádný výprodej se nekonal, Chorého má nahradit Řezníček
  Coby navrátilci z druhé ligy měli svádět těžké bitvy o záchranu, oni ale všem vytřeli zrak! A to způsobem, který se opravdu jen tak nevidí. Olomouc byla v první části sezony naprostou senzací a po 16 kolech se uhnízdila na třetím místě tabulky s náskokem čtyř bodů na pátou Spartu. Navíc předváděla líbivý ofenzivní fotbal, který kvitovali fanoušci i odborníci.

  Nejvýraznější posila:


  "Já jsem ale hlavně počtář a realista. Ve druhé lize jsem měl spočítáno, kolik bodů by nám mělo stačit k postupu, teď si zase hlídám, kolik by jich mělo stačit k záchraně. Ta je pro mě pořád na prvním místě," odmítá se vznášet v nebesích sportovní ředitel klubu Ladislav Minář.

  Základní úkol si už nejspíš může odškrtnout, jenže s jídlem roste chuť. "Jsme na pohárových příčkách, ale nebudeme o tom nějak nahlas mluvit a upínat se k tomu. Jsme v polovině soutěže a máme dost bodů, ovšem ta cesta je dlouhá," podotýká trenér Václav Jílek. Ten měl oprávněné obavy, aby hladoví nájezdníci nevzali jeho úspěšné mužstvo v zimě útokem. Nic takového se ale však nestalo. 

  "Sigma nemá absolutně žádný zájem, aby z toho základního kádru, kam počítám nějakých třináct lidí, někdo někam odcházel. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že se nám na podzim sice podařilo prodloužit smlouvy asi deseti hráčům, podmínkou několika z nich však byla výstupní klauzule. Jejich agentury měly nějakou představu, a kdybychom na tohle nepřistoupili, těžko bychom došli k dohodě," objasnil po skončení podzimu Minář.

  Z hráčů základní sestavy nakonec tým opustil jej jeden článek, a to klíčový útočník Tomáš Chorý. Vysoký hrot odešel za 25 milionů do Plzně, kde podepsal smlouvu na čtyři a půl roku. "Přestup do Plzně je pro mě dalším velkým krokem v kariéře. Jsem nadšený, že o mě projevil zájem klub formátu Viktorie, který každý rok hraje o titul a účastní se evropských pohárů. Přestup je pro mě rozhodně něco zcela mimořádného. Těším se na nové spoluhráče a úspěchy, kterých společně dosáhneme,“ prohlásil Chorý, jehož v Sigmě zastoupil viktorián Jakub Řezníček.

  Dosavadní výsledky v přípravě:

  Olomouc - Prost. 5:0
  Olomouc - Hlučín 7:0
  Olomouc - Hradec 7:3
  D. Streda - Olomouc 1:2
  Olomouc - Opava 3:0
  Olomouc - Rad.Niš 1:1
  Olomouc - Maribor 3:0
  Olomouc - Liberec 1:2 


  O výměnu kus za kus ovšem nešlo. Zatímco Chorý odešel do Sigmy na přestup, Řezníček bude v Olomouc na jaře hostovat bez možností opce. "Nabídek bylo víc. Volali mi například z Mladé Boleslavi, zaslechl jsem o Ostravě. S panem Šádkem (generálním manažerem Plzně) jsme si ale řekli pro a proti a dospěli jsme k Olomouci. Volal mi trenér, byl o mně znát zájem," prozradil Řezníček v rozhovoru pro deník Sport.

  V prvním jarním kole však právě bitvu Sigmy s Plzní bude samozřejmě sledovat jen v civilu. "Tak to u nás chodí. Manažer Minář to na Plzeň zkusil, ale zasmáli se tomu a bylo po debatě," konstatoval Řezníček, jenž má za úkol vystřílet Moravanům evropské poháry. Ty sice rozhodně nebyly předsezonním cílem, současné postavení v tabulce však k takové metě jednoznačně vybízí.

  "Pokud zůstaneme pokorní, tak na poháry šanci určitě máme," věří charismatický Jílek, jehož soubor si v přípravě připsal šest výher a jedinou porážku. V generálce nestačil na Liberec (1:2).