<
5.kolo
>
  #KlubZSB
  1FC Viktoria Plzeň57:115
  2AC Sparta Praha511:313
  3SK Slavia Praha511:312
  4FC Baník Ostrava510:312
  5FC Fastav Zlín57:510
  61.FC Slovácko58:69
  71.FK Příbram511:88
  8FK Jablonec58:57
  9Bohemians Praha 190556:77
  10FK Mladá Boleslav512:126
  11FC Slovan Liberec55:56
  12FK Teplice58:105
  13SK Sigma Olomouc56:113
  14SFC Opava54:141
  15MFK Karviná54:140
  16FK Dukla Praha54:150

  Vysočina před jarem: K záchraně mají tým dovést Svědík i talent z Dortmundu

  Do jara vstoupí z posledního místa, a tedy coby největší aspirant na sestup. V Jihlavě ale dělají maximum, aby tuto nelichotivou nálepku ze sebe co nejrychleji dostali. Proto přivedli nového kouče Martina Svědíka a zatím odmítli všechny nabídky na Lotyše Davise Ikauniekse, který by měl Vysočině vykopat vytouženou záchranu.

  Vysočina před jarem: K záchraně mají tým dovést Svědík i talent z Dortmundu

  V souvislosti s Ikaunieksem se spekulovalo o zájmech klubů, jako jsou polská Legia Varšava, ambiciózní Mladá Boleslav či Bohemians z Vršovic, ani jeden z těchto celků ale rychlíka z Pobaltí do svých řad nezlákal. Nikdo totiž nedokázal splnit finanční nároky Jihlavy, která si svůj klenot cení na částku přesahující 20 milionů korun.

  Nejvýraznější posila:

  Till Schumacher (Dortmund)
  "U Davise je jeho cena stanovena hodně vysoko. Tudíž není příliš reálné, že by k jeho transferu došlo už teď v zimě," přiznává předseda dozorčí rady klubu Zdeněk Tulis. Jihlavě by se naditý měšec za Ikauniekse samozřejmě hodil, přednější je ale sportovní stránka věci, tedy samozřejmě záchrana. A na cestě k ní bude mužstvo svého spolehlivého střelce obrovsky potřebovat. Vždyť třiadvacetiletý reprezentant z Lotyšska se na podzim trefil v lize přesně pětkrát, což z něj činí nejlepšího kanonýra týmu. 

  Aby ale mohl svůj soubor dovést k záchraně, musí se Vysočina na jaře zlepšit ve všech směrech. V první části sezony měla třeba nejhorší držení míče (44,6 %) a na hřiště soupeřů nemusela vůbec jezdit, neboť tam neuhrála ani jeden jediný bod. Hlavně proto zimovala jako poslední celek tabulky, což srazilo vaz trenérovi Ivanu Kopeckému. Ve funkci ho nahradil progresivní Martin Svědík.

  Dosavadní výsledky v přípravě:

  Jihlava - Hradec 2:2 
  Jablonec - Jihlava 2:1 
  Jihlava - Budějovice 4:2 
  Jihlava - Budějovice 1:1 
  Liberec - Jihlava 1:4 
  Jihlava - Žižkov 3:1 
  Pardubice - Jihlava 0:0

  "Vážně mne potěšil přístup jihlavského vedení při diskuzi ohledně sportovních aspektů mého působení v klubu. Láká mne propojení práce s „A“ mužstvem, dorosteneckými týmy, potažmo mládežnickou akademií. Tato forma zapojení je mi opravdu blízká, neboť jsem se vždy zajímal o hráče U19 a juniorky a sledoval jsem je. I proto mne jihlavská nabídka velmi zaujala. Navíc se těším na spolupráci se sportovním manažerem Josefem Jinochem," uvedl spokojený kouč a hned začal utvářet kádr pro jarní část ligy.

  Poněkud nečekaně mu z plánů vypadl klíčový stoper Antonín Rosa, jenž se rozhodl ukončit kariéru. A s Vysočinou se rozloučil i další zadák Lukáš Kryštůfek s ostříleným brankářem Janem Hanušem, kteří se vydali zkusit štěstí do Zbrojovky, respektive Jablonce. To všechno jsou pro jihlavský tým značné ztráty, které se však vedení snaží vyvážit příchody zajímavých hráčů.

  Z Mladé Boleslavi dorazil ruský středopolař Vladislav Levin, z Vlašimi pak na hostování s opcí posílil mužstvo urostlý záložník Kamso Mara. Mezi tyče klub získal jabloneckého Romana Valeše, do útoku zase přišel talentovaný sparťan Daniel Turyna. Tou možná vůbec nejzajímavější posilou je však mladý německý obránce Till Schumacher, který patřil slavné Borussii Dortmund.

  "Jsem moc rád, že se nám tento přestup, který je na české poměry velmi neobvyklý a svým způsobem unikátní, podařilo dotáhnout do konce, neboť jej provázela poměrně složitá jednání. Těší nás, že Till pro rozvoj své fotbalové kariéry zvolil cestu přes českou nejvyšší soutěž. Už v prvním přípravném utkání přesvědčil, že může hned naskočit do základní sestavy. Doufáme, že se v Jihlavě prosadí a dokáže, že jej v Dortmundu dobře vychovali," řekl k Schumacherově přestupu ředitel klubu Jan Staněk.


  Budou však tyto posily stačit k tomu, aby i v příští sezoně Jihlava zůstala prvoligová?