<
>

Krmenčík, Kopic nebo Bořil. Kteří hráči z ligy se letos prosadili v reprezentaci?

Čtyřmi výhrami v řadě zakončila česká fotbalová reprezentace rok 2017, který pro ni znamenal jasný neúspěch v podobě nepostupu na mistrovství světa 2018 v Rusku. Někteří hráči z české nejvyšší soutěže ale budou na tuto dobu vzpomínat v dobrém, neboť se v ní stali důležitými figurami národního týmu. Kteří ligoví fotbalisté tedy za rok 2017 odehráli v reprezentaci nejvíce minut?

1, Michael Krmenčík (24 let, FC Viktoria Plzeň)
    bilance v reprezentaci za rok 2017: 578 minut / 5 gólů

Reprezentační kometou uplynulého roku je bezesporu útočník Michael Krmenčík, který se z pana nikdo vypracoval do role ofenzivní jedničky národního týmu. A to i v konkurenci hvězdného Patrika Schicka, jenž se v létě stal nejdražší posilou AS Řím. Kvůli vleklým zdravotním peripetiím za něj ale v lize ještě neodehrál ani minutu, což na podzim samozřejmě platilo i pro reprezentaci.

Těžil z toho právě Krmenčík, který v hierarchii národního mužstva přeskočil i Milana Škodu. Nutno říct, že zaslouženě. V reprezentaci sice debutoval teprve loni v listopadu, hned ale zaujal gólem v kvalifikačním utkání s Norskem (2:1). A od té doby je pro trenéra Karla Jarolíma prakticky nepostradatelný. Svědčí o tom mj. fakt, že v uplynulé kvalifikaci odehrál z hráčů české nejvyšší soutěže největší porci minut, konkrétně 524. Navíc byl nejlepším střelcem týmu, když v sedmi utkáních skóroval celkem čtyřikrát, byť hned třikrát do sítě slabého San Marina.

V roce 2017 navíc Krmenčík nastoupil v každém z deseti reprezentačních střetnutí. Kromě tří branek do sítě San Marina se letos prosadil i proti Belgii a Litvě, v Kataru ho zase o gól obrala chyba rozhodčího.

Vzhledem k jeho věku by na něm reprezentace měla v příštích letech stát. Otázka však je, co s ním udělá případný odchod v zimě do ciziny.

2, Tomáš Souček (22 let, SK Slavia Praha)
    bilance v reprezentaci za rok 2017: 479 minut / 1 gól

V listopadu 2016 debutoval v národním týmu také Tomáš Souček. Kouče Jarolíma přesvědčil o kvalitě natolik, že v reprezentaci letos nasbíral 479 minut, přičemž nastoupil i v klíčových zápasech v Norsku, doma s Německem a na půdě Severního Irska. V každém z nich navíc odehrál plný počet minut.

Je jasné, že do formátu Tomáše Galáska mu sice stále hodně chybí, ve 22 letech má ale tento defenzivní štít všechno teprve před sebou. Je výborný v poziční hře i dostatečně silný v osobních soubojích, na rozdíl třeba právě od Galáska však umí být i nebezpečný v ofenzivě.

Prokázal to třeba v nedávném utkání na Islandu, kde svou premiérovou reprezentační trefou položil základ k výhře národního mužstva 2:1.

3, Jan Bořil (26 let, SK Slavia Praha)
    bilance v reprezentaci za rok 2017: 360 minut / 0 gólů

Jak zvláštní příběhy někdy dokáže psát fotbal, dokumentuje story obránce Jana Bořila. Ještě v lednu se spekulovalo tom, že na něj v Edenu nezbude pro jaro místo, on ale zůstal a postupně se vypracoval mezi tahouny týmu i hráče národního mužstva, byť v něm toho ještě tolik nepředvedl.

Zato měl premiéru, ze které by se rozklepaly nohy i mnohem zkušenějším hráčům, než je on. Prvního září totiž odehrál celý kvalifikační zápas Německem (1:2) a už o pár dní později poslouchal národní hymnu na stadionu v irském Dublinu, kde jeho celek padl 0:2 a definitivně tím přišel o šanci zúčastnit se MS 2018.

Bořil si pak ještě střihl 90 minut v přáteláku s Katarem a pro Jarolíma je skvělou alternativou, zvlášť když umí hrát na obou krajích defenzivy.

4, Jan Kopic (27 let, FC Viktoria Plzeň)
    bilance v reprezentaci za rok 2017: 320 minut / 2 góly

Do prvotřídní formy se pod křídly plzeňského kouče Pavla Vrby vypracoval záložník Jan Kopic, jenž je se šesti góly spolu s Krmenčíkem nejlepším nahrávačem ligy. Jeho formy si už pochopitelně všiml také Jarolím, stěžejní roli v týmu mu však zatím nedává.

I tak ale Kopic odehrál v letošním roce za reprezentaci 320 minut, které rozdělil do utkání s Němci, Ázerbajdžánem, San Marinem, Islandem a Katarem. Na závěr kvalifikace se také dvakrát zapsal mezi střelce, z hlediska postupové matematiky však jeho trefy přišly příliš pozdě.

Přinesou úspěch už v kvalifikaci následující, tedy v boji o evropský šampionát 2020?

5, Josef Hušbauer (27 let, SK Slavia Praha)
    bilance v reprezentaci za rok 2017: 293 minut / 0 gólů

Když má den, patří k nejlepším záložníkům celé české ligy. Když ho nemá, působí unaveným dojmem a fotbal si často nechá otrávit. Nejen v reprezentaci střídá Josef Hušbauer oba tyto momenty.

Celý zápas tak za národní tým odehrál v roce 2017 jen jeden, a to při výhře 2:1 v Ázerbajdžánu. Dále nastoupil ještě do utkání s Litvou, Severním Irskem, Islandem a Katarem, do statistik se však výrazněji nezapsal. Jeho jediným reprezentačním gólem tak zůstává ten z května 2014 při remíze 2:2 ve finských Helsinkách.

Hušbauer se sice může pyšnit skvělým herním myšlením i parádní střelou ze střední vzdálenosti, citelně mu ale schází větší rychlost. Na lehké soupeře to pořád stačí, na ty kvalitnější nikoli.

Za český národní tým nastoupilo v roce 2017 ještě dalších dvanáct hráčů, kteří aktuálně oblékají dres některého z klubů HET ligy. Jedná se s o slávisty Jaromíra Zmrhala (188 minut), Jana Sýkoru (138 min) a Milana Škodu (96 min), sparťany Josefa Šurala (90 min), Martina Frýdka (29 min) a Václava Kadlece (21 min), viktoriána Tomáše Hořavu (72 min), mladoboleslavského Petra Mareše (59 min), libereckého Vladimíra Coufala (90 min), olomoucké duo David Houska (45 min) - Šimon Falta (66 min) a baníkovce Roberta Hrubého (50 min).