<
>

Pět NEJ zápasů slávistické série! Vyplenění Letné i kanonáda v Příbrami

34 ligových zápasů v řadě! Tak dlouho už zůstávají neporažení fotbalisté Slavie, kteří tak vytvořili nový rekord soutěže. Během té doby na trávníku často dominovali, jindy ale byli rádi za remízu. Vybrali jsme tedy pět NEJ zápasů úctyhodné série, která červeno-bílým mj. vynesla mistrovský titul.

NEJCENNĚJŠÍ SKALP - 25. září 2016 - Sparta vs. Slavia 0:2

Před zápasem byla v roli velkého favorita Sparta, kterou ale nespasil ani tehdy ještě nejdražší nákup v historii soutěže Václav Kadlec. Velké pražské derby totiž vyznělo až překvapivě jasně pro slávisty.

Ti byli mírně lepší už v první půli, na jejímž konci kopal Bosňan Muris Mešanovič pokutový kop. Nedal, po hodině hry si však spravil chuť úspěšnou dorážkou a Slavia šla do vedení. Až potom zahrozila také Sparta, v její největší šanci však právě Kadlec netrefil bránu. Naopak hosté ještě jednou udeřili, když dlouhý únik zakončil střelou na přední tyč Jaromír Zmrhal.

"Sešívaní" tak ve šlágru podzimu zvítězili 2:0 a na Letné triumfovali vůbec poprvé od října 2008. Den po utkání navíc skončil ve funkci trenér domácích Zdeněk Ščasný.

NEJVYŠŠÍ VÍTĚZSTVÍ - 25. února 2017: Příbram vs. Slavia 1:8

Možná vůbec nejlepší formu během své dlouhé série měli slávisté v úvodu jara, kdy si připsali čtyři výhry v řadě. Nejjasnější průběh mělo střetnutí v Příbrami, která přitom v předchozím kole zanechala pozitivní dojem v Plzni, kde po boji padla jenom 0:1. Doma proti Slavii však naprosto vyhořela.

O všem podstatném bylo rozhodnuto už 30 minutách, kdy Pražané vedli 3:0. Nakonec ale soupeři nadělili ještě dalších pět branek, zatímco sami inkasovali jen jednou. Svým prvním a zatím posledním hattrickem v české nejvyšší soutěži se na demolici Středočechů podílel čerstvý mistr Afriky Michael Ngadeu.

Slavia si tak drtivým vítězstvím 8:1 připsala nejvyšší venkovní výhru v dějinách ligy a na jediný gól se přiblížila absolutnímu rekordu, který drží právě ona za výhru 9:1 nad Uherským Hradištěm ze sezony 1995/96.

NEJDŮLEŽITĚJŠÍ TRIUMF - 5. března 2017: Slavia vs. Plzeň 1:0

Jak na tom Slavia skutečně je, mělo ale ukázat až kolo následující, tedy souboj o první místo s Plzní. Jednalo se o konfrontaci nejlepšího útoku s nejlepší obranou a výsledkem byl zasloužený triumf domácích, kteří měli celý zápas převahu.

Gólově ji ale dokázali zužitkovat až v 89. minutě, kdy hlavou skóroval z rohového kopu obránce Michal Frydrych. Tou dobou už hosté hráli bez vyloučeného Radima Řezníka.

"Byl to zápas, který napověděl, že jdeme správným směrem. Posunulo nás to se blíž k titulu), který teď máme ve svých rukách. Ještě je však strašně daleko... Když ale budeme hrát pořád takhle poctivě a zůstaneme produktivní, tak to může dopadnout," řekl tehdy spokojený trenér Jaroslav Šilhavý.

NEJSLADŠÍ VÝHRA - 27. května 2017: Slavia vs. Zbrojovka 4:0

O titulu muselo rozhodnout až závěrečné kolo, v němž Plzeň přivítala Jihlavu a Slavia hrála doma se Zbrojovkou. Karty byly rozdány jasně. Pokud Slavia v azylu na Strahově zvítězí, získá vytoužený pohár bez ohledu na výsledek viktoriánů.

Že zápas Západočechů nakonec nebude hrát důležitou roli, bylo jasné už po první půli utkání červeno-bílých. Ti se totiž s Moravany vůbec nepárali a za 45 minut vedli bezpečně 2:0. Po přestávce pak přidali další dva góly a poslední krok k titulu byl hotov.

Zlatým písmem se pod nečekaný úspěch podepsal zejména Šilhavý, pod jehož vedením uhrála Slavia v mistrovské sezoně 19 ligových výher plus 7 remíz.

NEJVĚTŠÍ TRÁPENÍ - 19. srpna 2017: Bohemians 1905 vs. Slavia 0:0

Bylo by však bláhové si myslet, že každý z těch 34 zápasů byl ze strany Slavie skvělý. Hodně namále měli Pražané třeba loni na podzim v Jablonci, kde s vypětím všech sil ubránili bezbrankovou remízu. Možná vůbec nejhorší ligový výkon pod Šilhavým ale předvedli před měsícem, kdy ve vršovickém derby hráli 0:0 na Bohemians.

Ještě varovnější než samotný výsledek byl totiž pro slávisty bezkrevný výkon, který v Ďolíčku předvedli. Domácí byli všude dříve a jen díky jejich střelecké nemohoucnosti skončil zápas bez gólů.

Venkovní utkání jsou ostatně velkou slabinu Slavie od začátku sezony. Zatím v nich uhrála jen za čtyři remízy, což znamená propastné manko osmi bodů na první Plzeň. Naposledy ztratili "sešívaní" ve Zlíně, kde remizovali 1:1.  "Máme rekord 34 zápasů bez porážky, ale radost z něj nemám. Na Plzeň jsme si totiž připsali další ztrátu," přiznal smutný Šilhavý.