<
>

Zpátky v čase: Jak mladík Nedvěd rozlouskl derby se Slavií

Už tuto neděli se v Edenu uskuteční souboj, jenž tradičně poutá pozornost fanoušků po celé republice. Slavia vyzve Spartu, kterou ze 44 pokusů v české lize porazila jen šestkrát. Naopak si proti ní připsala hned 23 porážek. O jednu z nich se na jaře 1995 zasloužil legendární Pavel Nedvěd, když vstřelil jediný gól duelu.

Letenští byli tehdy ve složité situaci. Před závěrečnou třetinou ligy ztráceli na vedoucí Slavii pět bodů, a pokud ještě chtěli zabojovat o titul, potřebovali získat v Edenu všechny tři body.

Trenér Jozef Jarabinský se tak nebál zariskovat a udělal před utkáním něco, o čemž se fotbalové prostředí bavilo ještě dlouho. K utkání nominoval i sportovního manažera klubu Jozefa Chovance, který půlroku předtím ukončil hráčskou kariéru.

Někdejší skvělý zadák se do tempa samozřejmě dostával jen zvolna a rudý dres mu byl poněkud těsný, soupeře však jeho start přece jen rozhodil. Domácí se totiž přes obranný val soupeře ne a ne prosadit, takže dlouho převládal stav 0:0. Dvanáct minut před koncem navíc dostal červenou kartu Jan Suchopárek a iniciativu definitivně převzali hosté.

Odměnou jim byla vítězná branka, o kterou se v závěru postaral tenkrát dvaadvacetiletý benjamínek Pavel Nedvěd. Ten při gólu ukázal vlastnost, která ho zdobila celou jeho úžasnou kariéru. Tedy obrovskou zarputilost. Ustál těžký souboj s dotírajícím protihráčem, a i když se na malou chvíli ocitl na zemi, ihned vstal a zakroucenou střelou k tyči poslal svůj tým do vedení.

"Na ten zápas si vzpomínám. Do poslední chvíle jsme nevěděli, zda Pepa (Chovanec) vůbec nastoupí. Nakonec se to rozhodlo nějakých 20 minut před utkáním. Pepa se oblékl a šel s námi na hřiště," usmívá se vítěz Zlatého míče z roku 2003. A samozřejmě si vzpomíná i na svou trefu, která se v dresu Sparty ukázal jako jeho nejdůležitější.

"Vlétl jsem do vápna a podjely mi nohy, ale dokázal jsem se zvednout a otočit. Vystřelil jsem do protilehlého roku, v bráně stál tenkrát Honza Stejskal. Na to derby vzpomínám rád," usmívá se někdejší hvězda Lazia či Juventusu. Není divu, protože Sparta ještě do konce ročníku Slavii v tabulce předehnala a dokráčela k titulu.

Nedvěd odehrál v české nejvyšší soutěži ze Letenské celkem 77 utkání a zaznamenal 23 gólů a 14 asistencí. Také obdržel tři červené karty.