<
>

Euro 2020: V akci 8 hráčů z FORTUNA:LIGY, Češi i Slováci slavili vítězství

Hned patnáct zástupců má FORTUNA:LIGA na Euru, které se v tuto chvíli odehrává. Český tým má za sebou úspěšný vstup, když zdolalo Skotsko 2:0. Slovensko naopak porazilo Polsko 2:1. Jak si vedli hráči z nejvyšší české soutěže?

slavia.cz

Skupina D: Česko – Skotsko 2:0 (1:0)

Branky: 42. a 52. Schick.

Sestava Česka: Vaclík – Coufal, Čelůstka, Kalas, Bořil – Souček, Král (67. Holeš) – Masopust (72. Vydra), Darida (87. Ševčík), Jankto (72. Hložek) – Schick (87. Krmenčík).

Český tým vstoupil do turnaje pravou nohou, v Glasgow porazil domácí Skoty 2:0. Rozhodující gól vstřelil po centru Coufala Patrik Schick, který krátce po zahájení druhého poločasu přidal pojišťující druhý zásah. Útočník německého Leverkusenu se blýskl parádním gólem z poloviny hřiště.

V základní sestavě trenéra Jaroslava Šilhavého se objevili Ondřej Čelůstka ze Sparty a Jan Bořil a Lukáš Masopust z mistrovské Slavie. Zatímco Čelůstka s Bořilem odehráli celý zápas a přispěli svým výkonem k nule Tomáše Vaclíka, Lukáš Mastopust byl ze hry vystřídán v 72. minutě Matějem Vydrou.

Do hry jako střídající zasáhli Tomáš Holeš (23 minut) a Petr Ševčík (3 minuty) ze Slavie a také historicky nejmladší český reprezentant na finálovém turnaji Adam Hložek ze Sparty. Ten nahradil Jakuba Jankta v 72. minutě.

Další zápas čeká český tým 18. června, kdy opět v Glasgow vyzve Chorvatsko. To v prvním utkání na mistrovství Evropy prohrálo s Anglií 0:1.

Skupina E: Polsko – Slovensko 1:2 (0:1)

Branky: 46. Linetty – 18. Szczesny (vlastní), 69. Škriniar

Sestava Slovenska: Dúbravka – Pekarík (79. Koscelník), Šatka, Škriniar, Hubočan – Haraslín (87. Ďuriš), Kucka, Hromada (79. Hrošovský), Mak (87. Suslov) – Duda (90. Greguš), Hamšík.

Ačkoliv bylo Slovensko proti Polsku outsiderem, překvapilo a vyhrálo 2:1. Slováky poslal do vedení vlastní gól Szczesnyho po střele Maka. Polsko sice krátce po zahájení druhého poločasu vyrovnalo, ale následně byl vyloučen Krychowiak a o výhře Slováků rozhodl Škriniar.

V základní sestavě Slovenska nastoupil záložník mistrovské Slavie Jakub Hromada a na hřišti strávil 79 minut. Liberecký bek Martin Koscelník do hry zasáhl v 79. minutě, kdy vystřídal Pekaríka. Další dva zástupci FORTUNA:LIGY v mužstvu Slovenska Dávid Hancko (Sparta) a Ivan Schranz (Jablonec / Slavia) se na hřiště nepodívali, druhého jmenovaného trápí zranění.

Slovensko odehraje další zápas 18. června proti Švédsku, které na úvod překvapilo bezbrankovou remízou se Španělskem.

Hráči FORTUNA:LIGY na Euru 2020

Česko: Aleš Mandous (Olomouc), Jan Bořil (Slavia), Jakub Brabec (Plzeň), Ondřej Čelůstka (Sparta), Tomáš Holeš (Slavia), David Zima (Slavia), Lukáš Masopust (Slavia), Jakub Pešek (Liberec / Sparta), Michal Sadílek (Liberec / PSV), Petr Ševčík (Slavia), Adam Hložek (Sparta).

Slovensko: Dávid Hancko (Sparta), Martin Koscelník (Liberec), Jakub Hromada (Slavia), Ivan Schranz (Jablonec / Slavia).