14Bohemians Praha 19052118:2919
    15MFK Karviná2125:4016
    16FK Dukla Praha2118:3816

Ligové milníky Rosického: Komu vstřelil první gól a jakým způsobem se loučil?

Kruh se uzavřel. Fotbalový umělec Tomáš Rosický se po 15 letech vrátil do Sparty, v jejímž dresu by opět měl stát ozdobou soutěže. Jak vypadala jeho ligová premiéra, proti komu dostal svou první žlutou kartu či kdy poprvé figuroval v základu?

PRVNÍ START - 16/05/1999 AC Sparta Praha - FK Jablonec 2:0 (0:0)

První ligovou šanci dal Rosickému jeho současný nadřízený Zdeněk Ščasný. Ten na "Malého Mozarta" poprvé vsadil při utkání s Jabloncem, kdy tehdy osmnáctiletý záložník nastoupil jako střídající hráč za zraněného Miroslava Soviče. V zápase předvedl několik zajímavých fotbalových fines, do statistik se však výrazněji nezapsal.

POPRVÉ V ZÁKLADU - 24/05/1999 AC Sparta Praha - SK Sigma Olomouc 2:2 (1:1)

Zatímco proti Jablonci šel Rosický do hry až jako žolík z lavičky, o týden později už figuroval v základní sestavě. Stalo se tak v remízovém utkání s Olomoucí, v němž Rosický předvedl velmi dobrý výkon. Branku sice nevstřeli, i tak ale potvrdil své kvality. "Je to rozený myslitel. Když dokáže prodat svoje přednosti, bude z něho obrovský fotbalista!" vysekl mu poklonu jeho kouč z letenské juniorky Miroslav Starý.

PRVNÍ GÓL - 11/09/1999 AC Sparta Praha - SK Dynamo České Budějovice 7:0 (5:0)

Prvního ligového gólu se Rosický dočkal až v sezoně následující, a to v souboji s Českými Budějovicemi. Mužstvo Pavla Tobiáše padlo na Letné ostudným výsledkem 0:7, když o všem důležitém bylo rozhodnuto už po prvním poločase. Ten domácí ovládli jasně 5:0 a dvakrát se trefil právě "Rosa", jenž skóroval parádní střelou zdálky i zkaončením pohledné akce svých parťáků.

PRVNÍ ŽLUTÁ KARTA - 02/04/2000 Bohemians Praha 1905 - AC Sparta Praha 0:1 (0:0)

Šikula Rosický nikdy nepatřil mezi fotbalové rabiáty. V české lize odehrál v dresu Sparty celkem 41 ligových duelů, v nichž nebyl nikdy vyloučen a dostal jen tři žluté karty. Tu první v dubnu 2000, kdy ji viděl po zbytečném faulu ve středu hřiště. Na výhře Sparty však tato událost nemohla nic změnit, tři body trefil kanonýr Horst Siegl.

POSLEDNÍ TREFA - 03/11/2000 AC Sparta Praha - FK Chmel Blšany 1:0 (0:0)

Rosický vstřelil v české nejvyšší soutěži celkem osm branek. Tu poslední zaznamenal v listopadu roku 2000 do sítě podceňovaných Blšan. Fotbalový virtuos se trefil v 57. minutě, kdy z první pohotově napálil šibenici. Hosté reklamovali ofsajd, sudí Řehoř však gól označil za regulérní. Pražané tak porazili houževnatého soka 1:0 a na konci sezony opět došli k titulu, jenž byl pro Rosického třetí v řadě.

ZÁVĚREČNÉ VYSTOUPENÍ - 01/12/2000 SK Slavia Praha - AC Sparta Praha 1:3 (1:1)

Na svůj poslední zápas v české soutěži má Rosický jen ty nejlepší vzpomínky. Jeho tým totiž porazil největšího rivala, vršovickou Slavii, a to v jejím hájemství 3:1. Hbitý záložník sice neskóroval a těsně před přestávkou zaváhal při postupu sám na gólmana, mrzet ho to ale vůbec nemuselo. Letenští totiž dohrávku 6. kola zaslouženě otočili. "Můj poslední zápas v lize? Pamatuji si ho dobře. To jsme tenkrát rozsekali Slavii," zavzponínal Rosický na úterní tiskové konferenci.